>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Po stopách Krakonoše

Paseky nad Jizerou, autor: KRNAP

Krkonoše

Poznat krásu malebných krkonošských vesniček pomůže výlet v sedle kola. Přeneste se do počátku 20. století a zkuste si představit, jak se jim tehdy na horách žilo.

Rokytnice nad Jizerou, Rokytno

Rokytnice nad Jizerou, část Rokytno, se stala domovem filmařů při natáčení filmu Krakonoš a lyžníci. Dětský film o těžkém životě chudých sklářů na počátku 20. století, novodobém Krakonošovi a zcela novém vynálezu přivezeném z Norska, jakýchsi ski.  Přiznejte se, fandíte i pašerákovi (Karel Heřmánek) nebo financům, před kterými prchá? Filmaři využili ve filmu cestu v části Rokytno, kde obyvatelé horské vesničky zkouší novinku – ski, a chalupy, u kterých Matěj s Jankem zjišťují, že je již někdo s tříkrálovou koledou předběhl. Důležitou roli měla ve filmu i kaplička, podél které pašerák Krakonoš ujíždí financům na svých ski.  

Paseky nad Jizerou

Film Karla Kachyni vypráví příběh podivínského mladíka Adama (Radek Holub) a jeho ženy Rózy (Alena Mihulová), který se odehrává na horské samotě počátkem 20. století.  Lidé, o jejichž smyslu života film vypráví, jsou závislí na přírodě a jejich vůle k životu tu prochází každodenní zkouškou. Onu osamělost podle svých představ nalezl pro film režisér Kachyňa v pasecké lokalitě zvané Zabyly (Paseky nad Jizerou č. 143). Ve filmu se objevují i záběry z kostela sv. Václava, z nedalekého Vysokého nad Jizerou či Roprachtic.

Pasecká stará škola vystupuje i ve filmu Krakonoš a lyžníci, pana učitele zde hraje Ondřej Havelka.

Roprachtice

Roprachtice – malebná krkonošská vesnice, která posloužila filmařům ve filmu Zapomenuté světlo. Příběh vesnického faráře Holého (Bolek Polívka), který bojuje se státními úředníky i vyššími církevními představiteli za záchranu kostela, se odehrává na sklonku 80. let. Pro faráře Holého představuje víra v Boha neotřesitelnou hodnotu a navíc zápasí s pocitem vlastní zbytečnosti a bezmocnosti při setkání s chorobou milované Marjánky (Veronika Žilková). Stejně bezmocný je i před socialistickým režimem, který arogantně likviduje hmotné i duchovní hodnoty. Záběry v neobyčejně silném příběhu jsou z Roprachtic č. 144 (budova obecního úřadu), kostela Nejsvětější Trojice, který se snaží farář uchránit přes uzavřením, náměstí před kostelem, hospody U Tichánků (Roprachtice č. 211), Roprachtic č.p. 200, Roprachtic čp.3 a z pole za obcí.

Pohled na Roprachtice i na roprachtický kostel se vystupují i ve filmu Krakonoš a lyžníci, zejména ve scéně, kdy jdou Janek s Matějem koledovat. Roprachtice č. 1 posloužila filmařům jako Trompetrova hospoda.

Dolní Dušnice

„Vašku, já Tě varuju. Jela jsem s tebou pod podmínkou, že mi nebudeš shánět ženichy.“ Pod touhle podmínkou vyráží malý Vašek (Tomáš Holý) se svou maminkou – baletkou Annou (Jana Preissová) ve filmu Jal vytrhnout velrybě stoličku na zimní dovolenou do Krkonoš a ještě vůbec netuší, že v horském záchranáři Lubošovi najde svého tatínka, o kterém si myslel, že zahynul na Anapurně. Zimní pojizerskou krajinou se kochá Vašek ve vlaku, do té doby než mu bernardýn v tunelu spořádá misku řízků. Most, který vede přes Jizeru, se nachází v Dolní Dušnici, vlastní zastávku již filmaři „instalovali“ do Rokytnice nad Jizerou.


Příloha

Fotogalerie

Paseky nad Jizerou, autor: KRNAP

Paseky nad Jizerou

 
Dolní Dušnice, autor: Milan Drahoňovský

Dolní Dušnice

 
Rokytnice nad Jizerou, autor: Milan Drahoňovský

Rokytnice nad Jizerou

 
Roprachtice, autor: Milan Drahoňovský

Roprachtice

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load