>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Pohádkové Hruboskalsko

Hrubá Skála, autor: Milan Drahoňovský

Český ráj

Skalní kulisy, malebné hrady a zámky, vyhlídky do daleka. Takové je pohádkové Hruboskalsko, které učarovalo nejednomu filmaři.

Hrad Valdštejn

„Ba – jaja“. Právě tak na vše odpovídá mladý princ (Ivan Palúch). Na radu svého koně si zaváže jedno oko, předstírá němotu, vstoupí do služeb zámeckého zahradníka a zamiluje se do princezny Slavěny (Magda Vašáryová). Hrad Valdštejn je vidět v pohádce ve chvíli, kdy v kočáře vezou princeznu k drakovi a projíždí pod kamenným mostem. Stejný kamenný most a vstup do hradu je vidět v pohádce Anička s lískovými oříšky, kdy Anička se svou sestrou přichází do služby ke králi Štěpánovi. Kulisy hradu byly použity i v pohádkovém seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem říše pohádek. Na Valdštejně se natáčela scéna svatby Xenie a Fantomase, a to v biliárovém sále v konírně. Natáčelo se i pod konírnou, kde svatební hosté čekají na příjezd Fantomase.

Kopicův statek

Malebný Kopicův statek posloužil filmařům hned v několika pohádkách a filmech. Pamatujete na scénu z pohádky Princ a večernice, kdy je princ Velen „ožebračen“ na dvoře hostince kumpány, kteří jsou ve skutečnosti ale jeho „převlečení“ švagři? Tak to je přesně zde. Podobnou scénu okusil i princ v pohádce Bajaja, jemu se však podařilo z boje proti podlému černému rytíři pomocí mluvícího koně uprchnout. A do třetice všeho pohádkového se statek objevuje v pohádce Nesmrtelná teta, a to jako kulisa venkovské zábavy, na kterou přijde ještě „hloupý“ Matěj v podání Filipa Blažka.

Zámek Hrubá Skála

Princezna Slavěna (Magda Vašáryová) z pohádky Bajaja žije se svým otcem na zámku Hrubá Skála. Na nádvoří zámku se odehrávají scény námluv princů, rytířský souboj i odsud odjíždí princezna k drakovi. Scény, kde princ rozmlouvá s koněm, se natáčely u Adamova lože, nedaleko zámku Hrubá Skála.

Skautská skála

„Já si připadám jako v pohádce. Proč jako, podívej se na tu krásu. Nikde nikdo. Jen slunce, skály, Dračí zub a my dva.“ Takové štěstí prožívá malý Vašek (Tomáš Holý) a Luboš (František Němec) ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Teda jen do chvíle, než zmerčí pod skálou mámu (Jana Preissová).  Dračí zub je ve skutečnosti Skautská skála, která leží na žluté turistické trase vedoucí z Hrubé Skály.


Příloha

Fotogalerie

Hrubá Skála, autor: Milan Drahoňovský

Hrubá Skála

 
Hruboskalsko, autor: Milan Drahoňovský

Hruboskalsko

 
Kopicův statek, autor: Milan Drahoňovský

Kopicův statek

 
most u hradu Valdštejn, autor: Milan Drahoňovský

most u hradu Valdštejn

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load