>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Nevinnost nebo pokušení?

Havraní skály, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

Vášeň, vina, spravedlnost. Takový je výlet po Novoborsku.

SLOUP V ČECHÁCH

Skalní hrad Sloup v Čechách byl založen Ronovci jako strážní pevnost nad obchodní stezkou do Žitavy v polovině 14. století. V roce 1829 hrabě Josef Jan Maxmilián Kinský hrad otevřel veřejnosti. K návštěvě dnes lákají malebné skalní prostory spolu se zbytky středověkého opevnění. Pokud se vydáte na jeho prohlídku a vyjdete až na vrcholovou část, uvidíte schody, které vedou do nitra skály a po kterých scházel Petr Máchal (Vladimír Dlouhý) společně se svým čertovským kamarádem Jankem (Ondřej Vetchý) do pekla, když utíkali před královským kaprálem, kterého skvěle zahrál Petr Nárožný v oblíbené pohádkové komedii S čerty nejsou žerty. Stejné schody i další místa ze skalního hradu se objevily i v romantické pohádce Anička s lískovými oříšky, kde hlavní postavy ztvárnili Linda Rybová, Jan Čenský, Martin Stránský, Kristina Jelínková, Jana Brejchová a Jan Přeučil.

HAVRANÍ SKÁLY

Havraní skály tvoří skupinu sedmi pískovcových skal nedaleko Radvance a Nového Boru, ze kterých se nabízí výhled na krajinu Novoborska, vrch Klíč a Sloup v Čechách. O krásných výhledech se mohla přesvědčit i psycholožka Helena, uznávaná odbornice na manželské problémy v podání Lenky Vlasákové ve filmu Ženy v pokušení. Poté, co Helena přistihne svého muže v objetí s jinou ženou, ocitne se na prahu nového života, se kterým se jí snaží pomoci výstřední a energická matka Vilma (Eliška Balzerová), dcera Laura (Veronika Kubařová), nový milenec Jakub (Vojta Dyk) i „najatý“ milenec a kamarád Jakuba Michal (Jiří Macháček). Právě ten překvapí Helenu při ranním běhání a společně skálu s názvem Rozervaná zdolají. Ostatně i některé další scény z filmu se natáčely v této oblasti – turistický přístřešek u Havraních skal posloužil jako autobusová zastávka, na které Michal vystupuje, chalupa Vilmy stojí v Mařenicích, tajný výlet Michala a Laury se koná také na Novoborsku.

MÁCHOVO JEZERO

Někdy stačí jediná věta a všechno, co jste dosud budovali, se zhroutí jako domeček z karet. Ještě předtím, než uznávaný dětský lékař Tomáš, kterého ve filmu Jana Hřebejka Nevinnost ztvárnil Ondřej Vetchý, pozná, jak rychlá je cesta z vrcholu na absolutní dno, obdivuje se krásám Máchova jezera i své švagrové Lídy (Aňa Geislerová). Cílem jejich tajných schůzek byla pláž na Klůčku. K návštěvě vybízejí i další pláže stejně jako plavba parníkem.


Příloha

Fotogalerie

Doksy, autor: Milan Drahoňovský

Doksy

 
Sloup v čechách, autor: Milan Drahoňovský

Sloup v čechách

 
Havraní skály, autor: Milan Drahoňovský

Havraní skály

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load