>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kolem hradčanských rybníků

Hradčanské rybníky, autor: Milan Drahoňovský

Máchův kraj

Pohodlná cesta vedoucí po rovině kolem hradčanských rybníků až k letišti. Cesta je ideální pro seniory a osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky a téměř bez omezení též pro mechanické i elektrické vozíky.

Cesta začíná na parkovišti u informačního centra v Ralsku – Hradčanech a pokračuje lesem k Vavrouškovu rybníku, pokračuje pod Malou Bukovou, pod Víškem, se zastávkou u rybníka Držník a zpět do Hradčan. Délka trasy je 9,7 km, převýšení je pouze 26 m.

Hradčany – Ralsko

Obec Hradčany vznikla na počátku 18. století a byla dlouhé roky vojenskou základnou. V minulosti se využíval železitý pískovec k výrobě železa. Dnes je obec rekreačním centrem, často zde startují i vodáci jízdu po říčce Ploučnici, jižně vystupují Hradčanské stěny. Popularitě Hradčan jistě přispívá možnost koupání v Hradčanském rybníku. Zajímavostí obce je malý lesní koutek  - stanice pro handicapované živočichy. V obci funguje informační centrum s expozicí o historii území bývalého VVP Ralsko, historii i současnosti lesnictví v této oblasti, myslivosti, přírodním podmínkám, geologickým zajímavostem, floře a fauně, ochraně přírody a zároveň i možnostem turistického a rekreačního vyžití. Infocentrum provozují Vojenské lesy a statky.

Hradčanské rybníky

Hradčanské rybníky jsou velká rybniční soustava čtyř rybníků s rozlehlými mokřady v pramenné oblasti Hradčanského potoka jižně od Mimoně. Soustava zahrnuje rybníky Černý, Vavrouškův, Strážovský a Držník. Pátý rybník - Hradčanský, po jehož hrázi vede silnice Doksy - Mimoň, se využívá ke koupání. Předmětem ochrany jsou zde význačná vodní a rašeliništní společenstva, lokalita je významným hnízdištěm ptactva. V rezervaci, vyhlášené v roce 1967, bylo nalezeno okolo 200 druhů vyšších rostlin, některé z nich dokonce kriticky ohrožené - odemka vodní, srstnatec plazmatý, ďáblík bahenní, rosnatka okrouhlolistá a kyvanka sivolistá. V chráněném území hnízdí mnoho zajímavých druhů ptactva, mimo jiné čáp černý a skřivan lesní. Při entomologickém průzkumu bylo v lokalitě zjištěno 698 druhů motýlů -  unikátem jsou trávníček, makadlovka a zavíječ pryskyřník. Přírodní rezervace leží v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Ralsko.

Hradčanské letiště

Bývalý vojenský výcvikový prostor Ralsko měl rozlohu 250 km². Využívala jej československá armáda a v letech 1968–1991 sovětská vojska. V prostoru jsou k vidění zajímavé pozůstatky vojenských objektů, prostor je využíván k pěší turistice, cykloturistice či in-line bruslení.


Příloha

Fotogalerie

Hradčanské rybníky, autor: www.liberecky-kraj.cz

Hradčanské rybníky

 
Infocentrum Hradčany, autor: Milan Drahoňovský

Infocentrum Hradčany

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load