>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Z Vrbatovy boudy k prameni Labe

Vrbatova bouda, autor: Spusta

Krkonoše

Pohodlná, středně náročná cesta po zpevněném povrchu k prameni Labe. Obsluha parkoviště na Horních Mísečkách může držitelům průkazu ZTP vydat povolení ke vjezdu motorovým vozidlem na Vrbatovu boudu, příp. lze využít letní turistický autobus. Cesta je vhodná pro seniory a osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky a je bez větších omezení též pro mechanické i elektrické vozíky.

Od Vrbatovy boudy vede po červené turistické trase k rozcestí Nad Kotelní jámou a dále po žluté až k prameni Labe. Sjezd k Labské boudě je šotolinová cesta se zemními svodnicemi, pro vozíčkáře špatně sjízdná, 1,2 km. Délka trasy je 7,4 km, převýšení 100 m.

Horní Mísečky

Horské rekreační středisko Horní Mísečky na svazích Medvědína v nadmořské výšce 1 000 m je nejvýše položenou horskou osadou Krkonoš. První bouda tu byla postavena již roku 1642 a byla osadou dřevařů a horníků, dnes se zde nachází řada rekreačních objektů. Lanová dráha Medvědín je ideálním spojením Horních Míseček se Špindlerovým Mlýnem.

Vrbatova bouda

Vrbatova bouda se nachází na Zlatém návrší v nadmořské výšce cca 1 400 m n. m. Své pojmenování získala na počest Václava Vrbaty. Chata slouží jen k občerstvení, nachází se zde i konečná stanice kyvadlové autobusové dopravy z Horních Míseček a představuje tak ideální výchozí bod pro výlety.

Mohyla Hanče a Vrbaty

Mohyla dvou krkonošských rodáků – Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. Při mezinárodních lyžařských závodech (závod v běhu na 50 km) dne 24. března 1913 došlo k náhlé změně počasí a oba dva zde umrzli. Kamenná mohyla pochází z roku 1925 a připomíná akt lidskosti a obětavosti.

U Čtyř pánů

Rozcestí leží na náhorní planině západních Krkonoš jižně od pramene Labe a Labské boudy. Na rozcestí se původně nacházel hraniční bod čtyř polesí – Harrachov, Rezek, Vítkovice a Krausovy Boudy. Dnes na místě stojí dřevěná útulna.

Pramen Labe

Pramen Labe vyvěrá na Labské louce, ležící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Místem prochází tzv. Česká cesta a je zde rozcestník turistických tras. Tento pramen v roce 1684 symbolicky vysvětil královéhradecký biskup Jan z Talemberka, a tak se Labská louka stala definitivně českým územím. V roce 1968 byla provedena úprava pramene Labe a nainstalována kovová deska s 26 erby měst, kterými Labe protéká na svém téměř 1200 km dlouhém toku k Severnímu moři.

Labská bouda

Labská bouda je horský hotel v nadmořské výšce 1 340 metrů na Labské louce, v I. zóně Krkonošského národního parku. Vzhledem ke své poloze je především v zimním období významným orientačním prvkem. Moderní železobetonová devítipatrová budova z roku 1975 nese stejný název jako původní hostinec z 19. století, který vyhořel roku 1965.

Pančavský vodopád

Pančavský vodopád je nejvyšším a jedním z nejpůsobivějších krkonošských vodopádů. Říčka Pančava zde stupňovitě překonává příkrou stěnu Labského dolu, vysokou 248 metrů, což je rekordní výškový údaj mezi všemi českými vodopády. U vodopádu je tzv. Ambrožova vyhlídka, ze které je hezký výhled na Labský důl, Kozí hřbety, Kotel a Lysou horu.Příloha

Fotogalerie

Pančavský vodopád, autor: Eva Hornová

Pančavský vodopád

 
cesta k Labské boudě, autor: Eva Hornová

cesta k Labské boudě

 
pramen Labe, autor: Eva Hornová

pramen Labe

 
cesta od pramene Labe, autor: Eva Hornová

cesta od pramene Labe

 
Vrbatova bouda, autor: Eva Hornová

Vrbatova bouda

 
Pramen Labe zima, autor: Taclík

Pramen Labe zima

 
Pramen Labe léto, autor: Taclík

Pramen Labe léto

 
Od Vrbatovy boudy zima, autor: Taclík

Od Vrbatovy boudy zima

 
Vrbatova bouda, autor: Taclík

Vrbatova bouda

 
Mohyla Hanče a Vrbaty zima, autor: Taclík

Mohyla Hanče a Vrbaty zima

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load