>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Karáskův okruh

Karasek - lidové kroje

21 km dlouhý okruh po Hornolužické pahorkatině vás dovede do kraje, kde v 18. století řádil loupežník Karásek. Na trase se cyklistům na dobře sjízdných cestách otevírají nádherné výhledy na půvabnou krajinu Karáskova revíru. Ještě více zajímavostí se dozvíte při putování tímto krajem. Budete například míjet 6 m vysokou skálu z křemene, kde se kdysi scházel Karásek se svou bandou lupičů. Podle legendy by tu měl být zakopán poklad.

Seifhennersdorf

Mnoho zajímavostí o pohnutém životě náčelníka lupičů Karáska se dozvíte při návštěvě Karáskova muzea v Seifhennersdorfu. Zde se můžete ponořit do světa lupičů, pašeráků a pytláků a dozvíte se mnoho o tehdejších časech. Na úpatí kopce Mönchberg se nachází stará hráz bývalého Velkého rybníka, který měl plochu 23 fotbalových hřišť. Zde si Karásek pro sebe a své kumpány uloupil lecjakého tučného kapra. To byl také důvod, proč Karásek své loupežné výpravy označoval jako dobrý zátah. Za pěkného počasí se vyplatí navštívit v Seifhennersdorfu také lesní a zážitkové koupaliště „Silberteich“ nebo se projet na velbloudech na lamí farmě u Knorrů.   

Spitzkunnersdorf

Nádherně zachovalé podstávkové domy vytvářejí jedinečnou atmosféru obce Spitzkunnersdorf a zvou k delšímu pobytu. Na bezpočtu turistických cest v hornatém okolí můžete nejlépe vychutnávat krásu zdejší krajiny. Výlet na „Velký kámen“, kterému se říká také „Goetheho hlava“, nebo na horu Spitzberg se vyplatí téměř za jakéhokoliv počasí. Čekají tu na vás nejen krásné výhledy, ale i tvář z kamene, která se překvapivě podobá Johannu Wolfgangu Goethe. Nedaleko od Spitzkunnersdorfu narazíte na svém okruhu na haldy, které připomínají dobu, kdy se zde těžila lešticí břidlice.  

Leutersdorf

Hned u české hranice se nachází malá obec Leutersdorf. Hostinec Oberkretscham vám originálním způsobem připomene Karáskovy časy. V roce 1800 zde byl Karásek po svém zatčení několik dní vyslýchán, než se dostal do vězení v pevnosti v Budyšíně, kde potom v roce 1809 zemřel na následky věznění.  

Příloha

Fotogalerie

Karasek - lidové kroje

Karasek - lidové kroje

 
Querxenland

Querxenland

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load