>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Za Lotrandem do loupežnické skrýše

zřícenina hradu Valečov

Český ráj

Dneboh

Středně náročný pěší výlet se stoupáním po schodech do míst, kde se natáčelo několik oblíbených českých i zahraničních filmů a pohádek.

Dneboh, parkoviště – modrá Drábské světničky (0,5 km) – červená Valečov (4,6 km) –  červená a modrá (nebo silnice) Dneboh (7,4 km) 

Z parkoviště v Dnebohu budete stoupat po modré na Drábské světničky, odkud je krásný rozhled na Mnichovohradišťskou kotlinu, hrad Bezděz či Ještěd. V lesích u Drábských světniček se natáčely některé záběry ze známého pohádkového filmu Jana Svěráka „Kuky se vrací“. 

Z Drábských světniček pokračujete po červené na zříceninu hradu Valečov. Těsně před Valečovem budete procházet mezi skalními byty, které byly původně zimním táborem husitských vojsk, a poté v nich bydlely až do 19. století celé rodiny. 

Hrad Valečov a jeho okolí můžete poznat v několika filmech a pohádkách, z nichž je nejznámější „Rumplcimprcampr“ a „Lotrando a Zubejda“. 

Z Valečova se můžete vrátit po modré značce zpět do Dnebohu.  Tento výlet můžete spojit s návštěvou Mnichova Hradiště a navštívit tamní zámek. V jeho zahradách se natáčelo několik pohádek a filmů, např. „Panna a netvor“ a „Deváté srdce“. 

Zajímavosti na trase 

Drábské světničky 
Skupina sedmi pískovcových bloků na západním okraji plošiny Mužského byla osídlena již v mladší době kamenné. Rozhledové místo. 

Zřícenina hradu Valečov 
Patří k nejrozsáhlejším skalním hradům. Prohlídky s průvodcem, expozice archeologických nálezů. Zajímavostí je předhradí se skalními byty (obydlími), vězením a hladomornou. 
Okolí hradu posloužilo při natáčení pohádky „Lotrando a Zubejda“ (skalní světničky byly sídlem loupežníků), „Rumplcimprcampr“ či „Dešťová víla“ ad. 

Zámek Mnichovo Hradiště 
Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna. Tři prohlídkové okruhy. V parku najdete konírny a sala terrenu. Součástí areálu je i klášter s kostelem Tří králů a kaple sv. Anny, kde jsou uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna. 

V zámecké zahradě se natáčely pohádky „Panna a netvor“ (brána netvorova zámku), „Deváté srdce“ (altán uprostřed zahrady) ad. 

Další filmy a pohádky spojené s trasou výletu: 

Rumplcimprcampr 

Kuky se vrací 

Panna a netvor 

Deváté srdce 


Příloha

Fotogalerie

zámek Mnichovo Hradiště

zámek Mnichovo Hradiště

 
letecký pohled na zříceninu hradu Valečov

letecký pohled na zříceninu hradu Valečov

 
Valečovské světničky

Valečovské světničky

 
Valečovské světničky

Valečovské světničky

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load