>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Lázeňství v Krkonoších - Kowary

Inhalatorium, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Krkonoše

Lázně jsou jedním z nejvýznamnějších odvětví českého a polského cestovního ruchu i v krkonošském regionu. Účastníci léčebných pobytů jimi často nahrazují klasickou dovolenou a stále více jich do lázní přijíždí jen proto, aby si upevnili, nebo i zvýšili kondici.

V roce 1966 zde bylo otevřeno dětské revmatologické oddělení, které mělo 65 lůžek a přijímalo děti od 3 do 10 let. Jeho provoz byl ukončen v devadesátých letech 20. století. V bezprostřední blízkosti částečně zalesněného městského parku s řadou zajímavých dřevin a velkým množstvím rododendronů se před II. světovou válkou nacházelo železničářské lázeňské středisko. Budova byla postavena po roce 1905, kdy vznikla železniční trať Kowary – Kamienna Góra (která dnes již neexistuje). V 60. letech 20. století byla po požáru přestavěna a v roce 2014 byla dokončena její komplexní rekonstrukce. V současné době se zde nachází Centrum léčby a zdravotní prevence.

Centrum nabízí rehabilitační léčbu např. hydroterapii, magnetoterapii, elektroterapii, kurzy zdravého vaření a nordic walking s instruktorem, masáže, fyzioterapii. Odborní pracovníci vštěpují pacientům pravidla zdravého životního stylu.

V podzemí dřívějších uranových dolů Podgórze v Kowarech bylo otevřeno v polovině sedmdesátých let minulého století podzemní inhalatorium. Výzkumy ukázaly blahodárné účinky dlouhodobého pobytu v podzemí na kardiovaskulární systém, dýchací aparát, alergické zánětlivé kožní nemoci a záněty ledvin. Úspěšná byla také léčba neplodnosti a impotence u mužů a zmírnění potíží při menopauze u žen. Po 15 letech byl provoz ukončen.

V roce 2002 bylo otevřeno nové radonové inhalatorium v bývalých štolách po těžbě uranu a železa při Relaxačním a wellness centru Jelenia Struga. Je to jediné přírodní podzemní inhalatorium v Polsku a páté na světě. Léčí se zde dlouhodobé degenerační a deformační nemoci kloubů, spondylosis, spondyloarthrosis, osteochoudrosis, Bechtěrevova choroba, dlouhodobé záněty nervů, dlouhodobá kožní onemocnění, lupenka, neuralgie, špatně se hojící vředy, sklerodermie, vysoký tlak, ischemické nemoci srdce, nemoci dýchacího ústrojí, komplikace při cukrovce a usnadňuje rehabilitace po úrazech pohybového ústrojí. V podzemí inhalatoria vyvěrá minerální voda obohacená radonem, která slouží jako doplňková léčba.

Fotogalerie

Inhalatorium, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Inhalatorium

 
Inhalatorium, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Inhalatorium

 
Jelenia Struga, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Jelenia Struga

 
Jelenia Struga, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí, Andrzej Weinke

Jelenia Struga

 
Jelenia Struga, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí, Andrzej Weinke

Jelenia Struga

 
termální koupele, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

termální koupele

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load