>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Měděný důl Bohumír v Jívce

důl Bohumír Jívka, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Krkonoše

Jívka 187
Jívka, 542 13

Telefon: +420 499 829 842
GSM: +420 724 805 646
E-mail: kveta.dufkova@gemec.cz
Web: http://www.djs-ops.cz

Měděný důl Bohumír je znovu proražená štola z 19. století, ve které byl provoz roku 1965 ukončen. Je to nevšední zážitek, který pomůže nahlédnout do dob našich babiček a pradědečků, neméně však ukáže i geologickou strukturu, krásy a taje naší země.

V okolí obce Jívka cca 20 km na východ od Trutnova byly na výchozech permokarbonských sedimentárních vrstev odkryty v 19. stol. radvanické černouhelné sloje a tři žíly s měděným zrudněním chalkozínu, bornitu, malachitu, azuritu, covellinu.  Dvě z nich (sloj Jana a sloj Bohumír)  byly systematicky těženy od poloviny 19. stol., ve druhé polovině 20. století to bylo na dole Bohumír.

Těžba byla na tomto dole ukončena a důl byl uzavřen v roce 1965.

Vstup do dolu – štolu Bohumír včetně prostor bývalého dolu Bohumír převzala v roce 2012 do své péče o.p.s. Důl Jan Šverma Žacléř a od 11/2013 provádí na základě dotačního projektu v rámci česko – polské spolupráce s městem Kowary zpřístupnění úvodní prohlídkové cca 400 m dlouhé trasy.

Návštěvníci vstoupí do podzemí štolou Bohumír, projdou chodbou ve spodní sloji Bohumír, prohlédnou si bývalou strojovnu pro dopravu na spodní patro, původní dobře zachovalou část stěnové dobývky a vylezou na povrch krátkou bývalou dovrchní průzkumnou chodbou a svislou šachticí. V podzemí je čeká zajímavá geologie sedimentárního ložiska, paleontologický nález, obnovená původní výztuž, figuríny horníků při práci.

Fotogalerie

důl Bohumír, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

důl Bohumír

 
důl Bohumír logo, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

důl Bohumír logo

 
důl Bohumír Jívka, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

důl Bohumír Jívka

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load