>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Po okolí Mladoboleslavska

Michalovice, autor: Luděk Antoš

Český ráj

Mladoboleslavsko je kraj, kde některá výjimečná turistická lákadla najdete hned ve dvojím provedení. To platí i o šikmých věžích. Jednu najdete u Lorety v Kosmonosích a druhou věž, u které se bublina vodováhy pořádně vychýlí do strany, najdete jen tři kilometry od ní - v Michalovicích.

Věž zdejší hradní zříceniny je opravdu mohutná. Na rozdíl od té kosmonoské nebyla jako šikmá postavena (nedbalostí zedníků), ale šikmou se teprve stala. Vypráví se, že díky hledačům pokladů, kteří pod ní ve snaze přijít snadno k bohatství kopali tak horlivě, že narušili její základy. Pravda ale bude patrně poněkud prozaičtější. Starý gotický hrad neohrozily krumpáče osamělých kopáčů, ale výbušniny, s jejichž pomocí byla odstřelována část skály pod hradem, aby tudy mohla vést železnice. I tenhle zásah lidského pokroku ale starý hrad přežil - věž je i přes své naklonění staticky v naprostém pořádku a slouží jako vděčně rozhledové místo. Líbit se Vám tu bude nepochybně stejně jako nejslavnějšímu návštěvníkovi hradu, Karlu Hynku Máchovi.

Když už Mácha došel pěšky do Michalovic, nenechal si ujít ani další ze zřícenin, které tak miloval - blízké Zvířetice. Tato rozsáhlá ruina v sousedství města Bakov nad Jizerou, do jehož majetku patří, se v poslední době čím dál častěji objevuje v televizních pohádkách.

Tak to byla jen malá ochutnávka z Mladoboleslavska. Pořádně si zavažte boty, teď už víte, kam jít.

 

Fotogalerie

Loreta v Kosmonosích, autor: Pavel Charousek

Loreta v Kosmonosích

 
loreta - Kampanila

loreta - Kampanila

 
Michalovice

Michalovice

 
Michalovice

Michalovice

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load