>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Za českým granátem do Českého ráje!

Český granát, autor: DUV granát

Český ráj

Český granát a Český ráj k sobě neodmyslitelně patří. V průběhu 18. a 19. století patřil český granát k nejoblíbenějším kamenům českého lidového šperku. Vzestup výroby šperků nastal ve druhé polovině 19. století, kdy se granáty zpracovávaly v brusičských dílnách na mnoha místech Českého ráje. Především pak k městu Turnov se drahé kameny a zejména granáty právem vztahují.

Granát je kámen všesvazujícího ohně, jak napovídá jeho druhý název – pyrop (z řečtiny pyropos = ohni podobný). Ovlivnil vývoj Turnova, a to jak v průmyslu, který se rozvinul kolem broušení a leštění granátu, tak při jeho následném zpracování do šperků.

Českému granátu je přisuzována spousta vlastností – probouzí životní energii, podněcuje aktivitu, podporuje nadšení a vytrvalost dovést vytyčená předsevzetí ke zdárnému cíli. Každý jistě ocení schopnost granátu posílit sebedůvěru člověka a účinky na zmírnění depresí.

Český granát lze najít především v Čechách. Ve světě existuje jeho příbuzný almandin, ovšem tento kámen nemá výlučné vlastnosti (barva) českého granátu. Vybrousit malé kousky granátu tak, aby se mohly zasadit do šperku, však není vůbec jednoduché, a je proto zapotřebí notné dávky zručnosti.

A kam se na český granát zajít podívat? Umění brusičů můžete obdivovat v návštěvnickém centru DUV Granát v Turnově. Zde si prohlédnete výstavu granátových šperků, průvodci vás seznámí s těžbou a zpracováním granátu a předvedou ukázky broušení a zlatnických technik. 

Expozici drahých kamenů a šperků najdete v Muzeu Českého ráje v Turnově.

www.muzeum-turnov.cz
www.granat.euPříloha

Fotogalerie

Český granát, autor: Archiv Sdružení Český ráj

Český granát

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load