>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bystřici, autor: Jan Mertlík

Český ráj

Bystřice 26
Bystřice, 507 23

V polovině 14. století byl na návrší nad obcí vystavěn gotický kostel a zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie.

První písemná zmínka o obci Bystřice je z r. 1396, ale archeologickými nálezy je zde prokázáno četné osídlení už z doby staršího pravěku i z raného středověku. Opakovaně zde bylo zjištěno osídlení z mladší doby kamenné, tj. z období po příchodu prvních zemědělců. Byla tu vykopána bronzová sekerka, mohyla s žárovým pohřbem, laténský hrob ze 3. století př. n. l. včetně kostí pohřbeného Kelta a při stavbě silnice byly objeveny kostrové hroby z 10. století. Ve 13. století bylo okolní území vesměs plošně kolonizováno, zřejmě proto, že mělo výhodné předpoklady pro zemědělství.

V polovině 14. století byl na návrší nad obcí vystavěn gotický kostel a zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Z původní stavby se zachovala asi šestidílná žebrová klenba s profilovanými žebry na stropě presbytáře. Při husitských válkách zřejmě kostel dost utrpěl, a tak byl v 16. století přestavěn a jeho interiér byl znovu vybaven. Dochovala se renesanční cínová křtitelnice, pocházející z r. 1572, a zvon od mistra Petra z Mladé Boleslavě z r. 1578. Ten byl původně asi umístěn v tzv. sanktusníku – malé štíhlé věžičce na hřebenu střechy. V této době sem byli pohřbeni i někteří příslušníci početného rodu Kopidlanských, jejichž náhrobek zazděný v lodi kostela pochází z r. 1606. K západnímu průčelí byla v r. 1857 přistavěna hranolovitá věž, obdélná loď kostela byla prodloužena a pseudogoticky upravena. V r. 1881 byly zevně přistavěny opěráky k pětibokému presbytáři, který má úzká lomená okna.

Kostel je chráněnou nemovitou kulturní památkou. Při nedávné nové výmalbě byly na omítkách nalezeny vzácné starší malby. V zrestaurovaném kostele pořádá obec koncerty klasické a varhanní hudby.

Příloha

Církevní památky: kostely

Fotogalerie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bystřici, autor: Jan Mertlík

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bystřici

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load