>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Měšťanská škola Kopidlno

Měšťanská škola, Kopidlno

Český ráj

Havlíčkova 606
Kopidlno, 507 32

Měšťanská škola v Kopidlně.

OBJEKT NYNÍ PROCHÁZÍ KOMPLETNÍ REKONSTRUKCÍ.

První zmínka o škole v Kopidlně pochází ze 14. století. V roce 1361 Věnek z Kopidlna, gruntovní pán kopidlenský, zřídil při chrámu v Kopidlně farní školu, která byla určena pro synky okolních pánu a rytířů. V roce 1509 bylo Kopidlno vypáleno a v roce 1780 byla v Kopidlně vystavěna nová dřevěná škola v místech, kde stojí nynější I. stupeň ZŠ v Hilmarově ulici. O značný rozvoj školství v první polovině 19. století se zasloužil především farář František Alois Vacek. Propagoval český jazyk, sepsal několik školních příruček i pedagogických prací, roku 1831 zaznamenal dějiny zdejší školy a začal pracovat i na sepsání historie Kopidlna. V říjnu 1834 byl páter F. A. Vacek za své zásluhy povýšen na c. k. dvorského kaplana a o dva roky později získal úřad biskupského vikáře a c. k. školdozorce. Základní kámen ke stavbě školní budovy v Hilmarově ulici, která nyní slouží jako I. stupeň ZŠ, byl položen v květnu 1896. Stavba školy rychle postupovala, na podzim 1896 byla dvoupatrová budova pod střechou a v příštím roce dokončena. Dne 8. září 1897 byla slavnostně otevřena. Těsně před první světovou válkou bylo započato s výstavbou měšťanské školy v ulici Tomáše Svobody. Rozestavěná budova školy byla použita v období války pro vojenské účely. V nové budově měšťanské školy se začalo vyučovat až 15. září 1921. K důležitým poválečným změnám patří stanovení osmileté školní docházky (1922), ustavení rodičovského sdružení (1931) a přeměna školy v Kopidlně na školu újezdní. Újezd tvořily obce Kopidlno, Ledkov, Bílsko, Bartoušov, Běchary, Budčeves, Drahoraz, Cholenice, Keteň, Labouň, Mlýnec, Pševes, Únětice a Vršce.

V současné době je Základní škola a Mateřská škola Kopidlno plně organizovaná škola, zajišťující základní vzdělávání žáků z Kopidlna a okolních obcí. Je samostatným právním subjektem zřizovaným městem a slučuje základní školu, mateřskou školu, školní družinu a školní jídelnu. 

Příloha

Další historické památky: historické budovy

Fotogalerie

Měšťanská škola, Kopidlno

Měšťanská škola, Kopidlno

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load