>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kostel nalezení sv. Kříže, Zliv

Kostel nalezení sv. kříže

Český ráj

Zliv, 507 23

Pravděpodobně v místě dávno zaniklé tvrze vznikl ve 2. polovině 13. století kostel.

Původně tato stavba, písemně doložená v r. 1357, byla provedena v raně gotickém slohu. Později – pravděpodobně až v 18. století – byla loď kostela upravena barokně. 

Jednolodní stavba má rysy gotické jednoduchosti: obdélníkový půdorys s presbytářem z vnějšího pohledu půlkruhově uzavřeným, z vnitřku pětibokým. Na severní straně k lodi přiléhá obdélníková sakristie a před západním průčelím se tyčí mohutná hranolovitá věž, která má z jižní strany malá okénka – štěrbinové střílny, připomínající svou obrannou funkcí někdejší tvrz. K presbytáři zevně přiléhají opěráky, okna jsou úzká a hrotitá, v hlubokých špaletách (plochy kolem oken o síle zdi). V interiéru kostela, počínaje od vstupu, je mezi věží a lodí malý hrotitý portálek, ve věži je zazděna čtyřlistá rozeta (kružbami zdobená růžice) – původně do lodi vedoucí okno. Zřejmě původní gotický hrotitý portál z 1. poloviny 14. století je mezi presbytářem a sakristií. Strop presbytáře (kněžiště) tvoří jedno pole křížové klenby, s velmi silnými a mohutnými klenbovými žebry hrubého klínového profilu. Triumfální oblouk (mezi kněžištěm a vlastní lodí) je těžký a lomený. V presbytáři je čtyřikrát odstupňovaný raně gotický sanktuář (výklenek pro nádobu s hostiemi). Zařízení kostela je pseudoslohové od J. Stoklasy ml., hlavní oltář a kazatelna jsou z r. 1916, boční oltář s obrazy a na prknech malovanou architekturou je z 1. poloviny 19. století.

U kostela je pískovcový krucifix, pocházející z r. 1791. 

Příloha

Církevní památky: kostely

Fotogalerie

Kostel nalezení sv. kříže

Kostel nalezení sv. kříže

 
Pískovcový krucifix

Pískovcový krucifix

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load