>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Pomník Mistra Jana Husa v Libáni

Jan Hus v Libáni, autor: Jan Mertlík

Český ráj

Náměstí Svobody
Libáň, 507 23

Autorem návrhu pomníku Mistra Jana Husa v Libáni je profesor Ladislav Šaloun.

Pro něj už to byl třetí Husův pomník, jenž navrhoval. Prvním byl známý pomník na Staroměstském náměstí v Praze (1915), druhým byl Husův pomník v Hořicích (1913) a tento třetí jeho návrh z roku 1924 vysekal z královédvorského pískovce sochař František Bílek z Podhorního Újezdu. Šaloun přitom velmi důsledně promýšlel, jak má ten který Hus vypadat a co má symbolizovat.

Ve 20. století byl Jan Hus jednou z nejvíce zpodobňovaných osobností. Na převážné většině existujících Husových pomníků není Hus pojímán jako mučedník nebo bojovník, ale spíše jako vizionář. To platí i o této soše, která představuje Jana Husa jako učence. Šaloun ve svém návrhu pojal jeho postavu jako kazatele na širokém a vysokém členitém podstavci. Svůj postoj k Husovi později shrnul: „Můj Hus není osoba reálná, nýbrž obrovský, duchovní zjev…. Musí budit a volat český lid k sebevědomí ..., ukazovat k ideálu vyššího života národního.“ Pomník je asi 5,5 m vysoký. Realizace pomníku byla dokončena v roce 1925 a pomník byl slavnostně odhalen k 510. výročí upálení Mistra Jana Husa dne 6. července. V roce 1915 byly totiž oslavy monarchií zakázány, proto byl význam oslav o deset let později ještě umocněn.

Po vzniku Československé republiky v roce 1918 se Husova osobnost stává vhodnou ikonou pro snahy o národní sebeuvědomění – je užívána k distancování se od někdejšího habsburského protireformačního útlaku a ke zdůraznění národní, české identity. Také proto byla v roce 1938 ke 20. výročí vzniku ČSR vložena do podstavce pomníku prsť z některých bojišť československých legionářů a zakryta deskou, nesoucí názvy těchto bojišť: Slovensko, Zborov, Vouziers, Doss´Alto, Těšínsko. Deska je doplněna veršem Rudolfa Medka z jeho sbírky Lví srdce, oslavující legie: Tam leží s úsměvem na zvadlých rtech sta našich bratří – ale věčný život budiž dán národu pokořenému. Město Libáň tak v době rostoucího ohrožení republiky dalo najevo, že nezapomíná na dobu, kdy se náš národ dokázal bránit.

Socha je chráněnou kulturní památkou. 

Příloha

Další historické památky: sousoší

Fotogalerie

Jan Hus v Libáni, autor: Jan Mertlík

Jan Hus v Libáni

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load