>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Vydejte se do Českého ráje po stopách Járy Cimrmana

Jára Cimrman ležící, spící, autor: Archiv SČR

Český ráj

Největším světovým spisovatelem, vynálezcem, malířem, fyzikem, lyžařem a filozofem za posledních sto let byl český velikán Jára Cimrman. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat – slavná slova, která pronesla průvodkyně v ještě slavnějším Liptákově, v nezapomenutelném filmu Jára Cimrman, ležící, spící. A víte, kde se českorajský Liptákov nachází?

Pokud jste na otázku odpověděli, že oním Liptákovem je Vesec u Sobotky, pak je Vaše odpověď správná. Právě zde totiž vyučoval Cimrman v obecné škole (čp. 7) a zde i skončil svůj pestrý život v muzeu peří (čp. 19).

U Liptákova byl také tento světoznámý dramatik viděn naposledy v roce 1914, kdy s kufrem v ruce za hlasité podpory svých žáků běžel do světa (směr Vesecký Plakánek).

Chcete-li po stopách Járy Cimrmany v Českém ráji pátrat dále, zavítejte i na Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, který se také v několika záběrech ve filmu objevuje.

A pokud se bojíte výšek, ale přesto toužíte navštívit zajímavou rozhlednu, máte šanci tak učinit v Nouzově na Semilsku. Nachází se tu totiž „Nejnižší rozhledna Járy Cimrmana“, která sice již nemá s výše uvedeným filmem nic společného, ale rozhodně stojí za návštěvu. Jak je známo, Jára také neměl výšky rád, tudíž je jeho rozhledna opravdu bezpečná a patří k nejnižším rozhlednám v České republice a možná i na světě. Uvidíte z ní město Semily, Ještědsko – Kozákovský hřbet i Krkonoše. Na místě si můžete prohlédnout i další recesistické výtvory související s životem a dílem Járy Cimrmana.

www.ceskyrajdetem.cz


Fotogalerie

Vesec, autor: Pavla Bičíková

Vesec

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load