>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Máchův pomník na Horce Bělá pod Bezdězem

Pomník K.H.Mácha - Horka

Máchův kraj

Hůrka
Bělá pod Bezdězem, 294 21

Pomník K.H.Máchy vytesal akademický sochař Leonard Rotter. Jde o tři metry vysoký sloup zakončený básníkovou bustou. Kámen je ve spodní části opracovaný jen minimálně, teprve v horní části je vytvarován do detailně propracované básníkovy hlavy.

Máchův pomník

Pomník Karla Hynka Máchy, nacházející se na návrší Horka, které se zvedá jižně od Bělé pod Bezdězem, je dílem akademického sochaře Leonarda Rottera. Ve své dolní části nese citát „Čím menší drahá vlast, tím větší láska má“ a na podstavci nápis „Památce K. H. Máchy“.

Původně stál ve Starých Splavech na břehu Dokského rybníka – Máchova jezera. Byl tam odhalen 15. srpna 1936 dokskou osvětovou besedou u příležitosti oslav 100. výročí vydání Máchova Máje. Po okupaci pohraničních území Československa v roce 1938 jej postihl podobný osud jako pamětní desku na Bezdězi. Byl stržen a svržen do vody jezera. Při této zlovolné akci se odrazila z pomníku hlava. Z iniciativy tehdejšího starosty Bělé pod Bezdězem, Oty Lauermana, vyjednávala městská rada se správou města Doks o koupi takto poškozeného pomníku. Jednání bylo úspěšné a Bělá získala pomník za 2 140 Kč zaplacených v říšských markách. 14. dubna 1939 byl pomník dvěma nákladními auty převezen z Bělé na Horku. Celé návrší Horky bylo pak upravováno a nově osazováno keři a stromy.

Odhalení pomníku se uskutečnilo při slavnostech, které se konaly 24. a 25. června 1939, spolu s pamětní deskou Smetanova Tajemství, která je umístěna na domě čp. 27 na bělském náměstí.

Od té doby hledí básník jara a mládí směrem k památnému Bezdězi a dále k jezeru, do míst jemu důvěrně známých, která několikrát navštívil a do nichž položil děj své slavné básně.


Fotogalerie

Pomník K.H.Mácha - Horka

Pomník K.H.Mácha - Horka

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load