>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Zimní procházka na rozhlednu Tábor

Zimní romantika na vrchu Tábor, autor: Sdružení pro záchranu hradu Kumburku

Český ráj

Když v zimě vysvitne slunce, příroda v Českém ráji vykouzlí neopakovatelnou atmosféru a podívanou. A proto jakmile takový slunečný den přijde, vydejte se třeba na vycházku na vrch hory Tábor, kde můžete pohlédnout na okolní krajinu zahalenou do bílého pláště z rozhledny, která bezesporu patří mezi ty nejkrásnější na českém území.

V současné době je rozhledna Tábor celoročně přístupná. Má svůj vlastní vchod s turniketem na mince a vstupné stojí 20 Kč. Nejbližší autobusová zastávka je v Lomnici nad Popelkou (cca 3,5 km) a nejbližší železniční stanice je v obci Ploužnice (cca 1,5 km). Pokud pojedete autem, tak parkování je možné přímo u zdejšího penzionu a restaurace na vrchu Tábor. V zimě se přístupové cesty udržují pouze pluhováním, nicméně jsou většinou sjízdné. Na samotný vrchol hory Tábor také vede Křížová cesta. 

Jakmile zdoláte poslední schod výstupu na rozhlednu, odmění se vám nádherným výhledem. Je možné spatřit několik desítek rozhleden a vrchů v okolí, např. Kozákov, Zebín, Trosky, Černou horu, Zvičinu, Ještěd, Bezděz a mnohé další. Na západním svahu vrchu Tábor je také přírodní památka Jezírko pod Táborem

Něco málo z historie…

Kdysi tu stávala dřevěná rozhledna dosahující výšky 22 m, která byla postavena už v letech 1888–1897. Dřevěné rozhledny však dlouho nevydrží, proto byla roce 1911 zpřístupněna cihlová rozhledna, vysoká 35 metrů. Výstavbu rozhledny organizoval pan Josef Tichánek (dědeček české herečky Věry Tichánkové). V 90. letech 20. století se rozhledna stala soukromým majetkem, ale majitelé se o ni nestarali, tak od té doby chátrala. Až počátkem 21. století, kdy se objevili noví majitelé, začalo se blýskat na lepší časy. Záměr majitelů o obnovení vyhlášeného poutního místa s rozhlednou vyústil v rozsáhlou rekonstrukci. A jak se jim to povedlo? To už se musíte přijít podívat.

Příloha

Fotogalerie

rozhledna Tábor, autor: Sdružení pro záchranu hradu Kumburku

rozhledna Tábor

 
Křížová cesta na rozhlednu Tábor

Křížová cesta na rozhlednu Tábor

 
Zimní romantika na vrchu Tábor, autor: Sdružení pro záchranu hradu Kumburku

Zimní romantika na vrchu Tábor

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load