>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Až na Sněžku z polských Krkonoš

Maly staw, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Krkonoše

Vydejte se do města Karpacz. Odtud vede na Sněžku (1603 m n. m.) několik turistických cest, které se dají podstatně zkrátit jízdou na sedačkové lanovce na horu Kopa (1370 m n. m). Při zpáteční cestě se na chvíli zastavte u jezírka Maly Staw a boudy Samotnia, která u něj stojí. Odtud se pohodlnou cestou dostanete do Karpacze Górnego. Zdejší turistickou zajímavostí je dřevěný kostelík Wang, který sem byl převezený z Norska. Při zpáteční cestě se zastavte ve stylovém Western City.

Karpacz je nejvýznamnější horské středisko východní části polských Krkonoš. Typická horská obec v nepříliš širokém a strmém údolí řeky Lomnica a jejích přítoků na úpatí Sněžky leží v nadmořské výšce 500 – 885 metrů. Osu města tvoří sedmikilometrová serpentinová silnice končící v Bierutovickém průsmyku ve výšce 820 m n. m.

Muzeum sportu a turistiky v Karpaczi (Muzeum Sportu i Turystyki), ul. Kopernika 2, bylo založeno v roce 1974. Kromě sálu na příležitostné výstavy je tu stálá expozice historického lyžování jako saně, rohačky, poháry a trofeje závodníků, bruslařů, skokanů, bobistů, staniční knihy a další svědectví života v horách. Pozoruhodný je dřevěný obraz s triptychem patrona hor, bylinkářů a laborantů, kteří vařili lektvary. A je tu i řada dalších zajímavostí.

Kostelík Wang (Kościółek Wang) byl postaven ve 12. století v Norsku. Je vzácným uměleckým dílem pořízeným bez použití hřebíků. V 19. století ho zakoupil pruský král Fridrich Vilém (Wilhelm) IV. Na prosbu hraběnky Friderike von Reden, jejíž epitaf se nachází na přilehlém hřbitově, kostel byl pak převezen z Berlína do Karpacze. Jeho rekonstrukce byla ukončena v roce 1844. Dnes plní stavba sakrální funkci jako evangelicko-augsburská fara a je hojně navštěvována turisty.

Muzeum hraček a panenek (Miejskie Muzeum Zabawek), ul. Kolejowa 3, bylo založeno na bázi sbírky tvůrce vratislavské pantomimy Henryka Tomaszewského. Prohlédnout si tu můžete více než tisíc originálů krásných panenek a hraček, které kdysi sloužily pro potěchu děvčat i chlapců.

Westerové městečko (Western City Ściegny) „Pod Kozią Skałą” Ściegny u Karpacze, leží na úpatí Sněžky a ve stylu divokého západu je plné kovbojů a indiánů. Můžete si tu zastřílet z luku, jezdit na koni, podívat se na rodeo, navštívit Saloon, být svědky přepadení banky nebo nájezdu Indiánů. Městečko založil Jerzy Pokój, někdejší dlouholetý náčelník krkonošské Horské dobrovolné záchranné služby GOPR.

Samotnia je bouda u Malého rybníka (Maly Staw). Až do přestaveb ve 20. století si podržela vzhled typického krkonošského domu. Přestavba v roce 1934 ji přinesla podobu tradiční horské architektury.

Další zajímavá místa na polské straně Krkonoš a informace o nich naleznete zde.

Fotogalerie

Samotnia, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Samotnia

 
Western City, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Western City

 
Wang, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Wang

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load