>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Pěší výlet za pohádkou S čerty nejsou žerty

Rybník Obora, autor: Lucie Rakoušová

Český ráj

Vydejte se na nenáročné putování po místech natáčení oblíbené pohádky S čerty nejsou žerty. Přibližně 10 km dlouhou pěší trasu po okolí Sobotecka lze doporučit, s mírnou obtížností pro doprovod, i rodinám s malými dětmi s kočárky a vozíčkářům.

Průběh trasy:
SOBOTKA – Osek – Střehom – údolí Plakánku – hrad Kost – Semtinská lípa – Vesec u Sobotky – SOBOTKA (10 km)
Kratší varianta: za Střehomským mlýnem Veseckým Plakánkem (modrá značka) přímo do Vesce u Sobotky (tento úsek není ale vhodný pro kočárky a vozíky!). 

Popis trasy:
Trasa pěšího putování začíná v Sobotce. Po seznámení s městečkem se vydejte po červené turistické značce směrem na Osek, Betlém a Střehom.
Ve Střehomi se nachází starobylý mlýn, roubená stavba, kterou možná znáte z desítek propagačních materiálů Českého ráje. Mlýn posloužil filmařům vícekrát, nicméně nejznámější je z pohádky S čerty nejsou žerty (obydlí mlynáře Máchala). Historie mlýna sahá až do 17. století, mlelo se tu do roku 1951 a dodnes je mlýn v rukou dědiců původních majitelů.

Po červené značce pokračujte do Údolí Plakánku, jednoho z nejkrásnějších koutů Českého ráje. Po třech kilometrech dojdete k hradu Kost, který si rovněž zahrál ve zmíněné pohádce (především hradní kuchyně, okno do vězení).


 Další cesta vás po silnici směrem na Sobotku zavede k Semtinské lípě a odtud je to už jen kousek do Vesce u Sobotky. I zde se filmaři při natáčení této pohádky zastavili. Ve stavení přímo pod návsí se natáčela scéna s vojáky a babičkou hlavního hrdiny. Vesec u Sobotky posloužil jako kulisa i mnoha dalším pohádkám a filmům.

A z Vesce už vás čeká jen krátký pochod po silnici zpět do Sobotky.

Více informací o filmové turistické nabídce najdete na www.ceskyrajdetem.cz  


Příloha

Fotogalerie

Mlýn Střehom, autor: Lucie Rakoušová

Mlýn Střehom

 
Hrad Kost, autor: Lucie Rakoušová

Hrad Kost

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load