>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Tajemné katakomby v bazilice minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy

Bazilika minor sv. Vavřince a sv Zdislavy, autor: Radek Kudláček

Lužické hory a Žitavské hory

Od nepaměti se povídá, že jak je chrám v Jablonném v Podještědí vysoký, tak je i hluboký. Co však skrývá tajemné podzemí? Co legendy praví? Věřte, že plno záhad. Přijeďte se podívat do tajemných katakomb a užijte si adrenalinový výlet pro dospělé.

V roce 1699 dal František Antonín Berka nad hrobem dnes sv. Zdislavy postavit důstojný chrám. Projekt svěřil vynikajícímu vídeňskému architektu Janu Lukáši Hildebrandtovi. František Antonín Berka se však dostavby chrámu nedočkal. Po jeho smrti po střídání majitelů panství až hraběnka Rosalie Kinská - rozená Berková, chrám dostavěla v hrubých rysech.  R. 1729 byl chrám vysvěcen a o dva roky později do jeho krypty přeneseny ostatky sv. Zdislavy. Nyní bazilika patří k předním stavbám barokního stavitelství.

Pod bazilikou se nacházejí tzv. katakomby. Jde o soustavu krypt a chodeb, čítající 3 patra, která sahají přibližně do hloubky 39 metrů. Dnes je přístupné pouze patro první, a to z důvodu, že není znám do dalších dvou pater vchod. V tomto patře se také nachází krypta sv. Zdislavy, rakev Františka Antonína Berky z Dubé, krypta Pachtů z Rájova, dělníci, kteří zemřeli při stavbě chrámu, malá rakev dráteníčka a v neposlední řadě krypta dominikánů, do které není běžný přístup a to z důvodu pietních.

Co se o zdejších katakombách praví?

V roce 1848 tu mniši nalezli v zamčené kryptě kostru malého chlapce, pravděpodobně zemřel hlady a žízní. Jeho duch prý obchází podzemí a tiše pláče. V areálu se také zjevují přízraky dominikánských řeholníků, procházejí do Berkovy krypty a záhadně se ztrácejí na schodišti.  Dnes je průchod zazděn.

A kdo se nebojí, ten ať katakomby v Jablonném v Podještědí navštíví! 

Fotogalerie

Bazilika minor sv. Vavřince a sv Zdislavy, autor: Radek Kudláček

Bazilika minor sv. Vavřince a sv Zdislavy

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load