>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Krkonošemi pěšky s dětmi

Krkonošemi s dětmi, autor: Klára Kroupová

Krkonoše

Telefon: +420 499 405 744
E-mail: info@krkonose.eu
Web: www.krkonose.eu

Nebojte se přijet do Krkonoš s dětmi všeho věku! Sice to tak na první pohled nemusí vypadat, ale najdete tu spoustu tras, které zvládnou i malé dětské nožičky a které jsou vhodné pro kola kočárků. Díky lanovkám nebo cyklobusům se navíc dostanete až na krkonošské vrcholky. Dovolenou v Krkonoších si zkrátka může užít celá rodina!

K prameni Labe

Špindlerův Mlýn

Autem či cyklobusem vyjedete na Horní Mísečky. Ti fyzicky zdatnější mohou s kočárkem již odsud vyrazit pěšky po asfaltové Masarykově silnici. Ušetřit síly ovšem pomůže autobus, který vás i s kočárkem vyveze na Zlaté návrší. V sezoně jezdí každou půlhodinu. Jdete-li s kočárkem, pokračujte od Vrbatovy boudy po žluté turistické značce, vede po zpevněném povrchu. Druhou možností je červená trasa, která vede po úpatí Labského dolu a nabízí krásné výhledy do údolí i na Pančavský vodopád. Zpět se vracíte stejnou cestou.

Délka okruhu je cca 6 km.

Vycházková trasa Údolím Bílého Labe

Špindlerův Mlýn

Nenáročná trasa začíná u informačního střediska Správy KRNAP ve Špindlerově Mlýně. Vede přes Dívčí lávky, směrem na Boudu u Bílého Labe. Hladký asfaltový povrch mohou využít nejen rodiny s dětmi, s kočárky, ale i vozíčkáři nebo cykloturisté. Na trase je odpočinkové místo uprostřed lesa nazvané Svoz. Je vybaveno hřištěm, pískovištěm, naučnými tabulemi, srubem, ohništěm s připraveným dřevem a vyhovuje potřebám vozíčkářů. Cesta obklopená příkrými svahy vede podél ubíhající a čeřící se vody Bílého Labe.

Délka trasy je cca 2,5 km.

K rozhledně Žalý

Benecko

Z centrálního parkoviště na Benecku 800 m n. m. (u hotelu Skalka) se nejprve po červené vydáte do kopce po zpevněné cestě směrem k hotelu Kubát 880 m n. m. Opouštíte hlavní silnici  a souběžně s ní pokračujete k hotelu Zlatá Vyhlídka. Odtud už vás čeká výstup na Přední Žalý  1019 m n. m.  k turisticky oblíbené rozhledně. Z ochozu původní (později rekonstruované) 18 m vysoké stavby hraběte Harracha můžete v případě příznivého počasí spatřit nejen vrcholky západních Krkonoš, nejvyšší horu České republiky Sněžku, ale i dominanty blízkého podhůří. Přilehlá roubená chata nabízí občerstvení a základní suvenýry. Po zaslouženém odpočinku vás čeká převážně pohodový sestup přes Zadní Žalý 1036 m n. m., před odbočkou doprava do lesa opustíte červené turistické značení a jdete stále rovně po široké cestě z kopce dolů až k hotelu Žalý. Po žluté se vrátíte na hlavní silnici a odtud po modré zpět na parkoviště 800 m n. m.

Délka trasy je cca 6 km.

Naučná stezka Černohorské rašeliniště

Janské Lázně

Naučná stezka nabízí překrásné panoramatické výhledy od Černé boudy a z Hubertovy vyhlídky. Provede vás pro Krkonoše netypickým rašeliništěm lesního typu, a díky povalovému chodníku a dřevěné vyhlídkové věži se s 6 tisíc let starým rašeliništěm seznámíte pěkně zblízka a z nadhledu. Poučení o rašeliništi načerpáte na šesti zastaveních s informačními panely.

Délka trasy je 3,5 km a je vhodná pro sportovní kočárky či dětská nosítka na záda.

Výlet k Mumlavským vodopádům

Harrachov

Mumlavské vodopády se nachází poblíž rekreačního střediska Harrachov, na řece Mumlava. Patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům západní části Krkonošského Národního Parku. Mumlavský vodopád tvoří až 8 m vysoké stupňovitě uspořádané žulové bloky, u jejichž úpatí se nachází tzv. Čertova oka.

K vodopádu se dostanete po modré turistické trase, od posledního parkoviště stačí ujít cca 2 km. Jedná se tedy o jednoduchý, nenáročný výlet vhodný pro malé děti nebo rodiny s kočárky.

Pohádková stezka Malou Úpou

Horní Malá Úpa

Na Pomezních Boudách byla otevřena "zastavení" s pohádkou. Turistická trasa vedoucí kolem Malé Úpy, vybavená dřevěným mobiliářem, na kterém jsou umístěny vytištěné krkonošské pohádky paní spisovatelky Marie Kubátové. Aby si krásné texty vychutnali i zahraniční návštěvníci, jsou přeloženy do angličtiny, němčiny a polštiny. Jednotlivá zastavení jsou umístěna v lokalitě Malé Úpy a mají za úkol seznámit malé velké návštěvníky této malebné horské obce nejenom s tvorbou paní spisovatelky, ale i s nádhernými místy a nezapomenutelnými výhledy, která by bez motivace mnohdy malé dětské nožky jen těžko zdolávaly.

Trasa je dlouhá přibližně 17 km, a proto si její zdolání většina turistů musí rozdělit na několik okruhů. Celá se dá projít průměrně za tři dny.

Lázeňská naučná stezka

Janské Lázně

Vycházkový okruh vedený lesnatými svahy jihozápadně od centra lázeňského a turistického střediska. Na tabulích se návštěvník dozví mnohé o historii Janských Lázní, lesnictví a přírodních poměrech okolí. Trasa vychází z náměstí, od katolického kostela stoupá lesy na Středním hřebeni až na enklávu Hoffmannovy boudy, od ní se pak vrací zpět po lesní asfaltce klesající Rudolfovým dolem. Na cestě jsou tato zastavení: náměstí Svobody (historie města), kostel sv. Jana Křtitele, Mariánská výšina, bývalý skokanský můstek, vyhlídka na Janské Lázně, rozcestí nad lanovkou, Hoffmannova bouda, lesní školka, Pánský pramen (Pramen lásky), Pramen starosty Exnera, Německý kříž. Okruh je dle potřeby možno výrazně zkrátit (vypustit náročnější výstup na Hoffmannovy Boudy) užitím dvou spojovacích cest mezi Středním hřebenem a Rudolfovým údolím.

Délka: 6 km, převýšení 190 m.

Včelí naučná stezka hraběte Jana Harracha

Harrachov

Začátek stezky je za mostem u harrachovského autobusového nádraží, kde dále pokračuje směrem do harrachovské části zvané Ryžoviště. Na stezce je celkem 11 stanovišť, kde se návštěvníci dozvědí nejen zajímavé informace ze života včelek, ale uvidí i úly a to od nejstarších po nejnovější typy, které jsou obydlené včelami. Dva z úlů jsou prosklené, tudíž je možno vidět pilné včelky přímo v akci.

Stezka vede převážně údolím Ryžoviště podél Ryzího potoka, kde si můžou návštěvníci osvěžit unavené nožky či si posedět na lavičkách ve stínu smrků a zaposlouchat se do včelího bzukotu a zurčení potůčku. Všechny stanoviště navíc zdobí krkonošská květena, takže na stezce jsou využity opravdu všechny smyslové vjemy. Na nejvyšším místě stezky je stanoviště věnováno patronu všech včelařů - sv. Ambroži, kde nejenže je návštěvník za výstup odměněn krásným výhledem na údolí Ryžoviště, ale může své pocity a dojmy sdělit do zápisníku, který je umístěn přímo na křížku sv. Ambrože.

Délka stezky je cca 3,5 km.

Naučná stezka Vrchlabím

Vrchlabí

Naučná stezka Vrchlabím měří 2 km a je značenou turistickou zelenou trasou. Začíná na náměstí TGM v budově radnice, dále pokračuje k Domu se sedmi štíty, který patří mezi nejstarší ve Vrchlabí. Pokračuje podél řeky Labe ke Kulturnímu domu Střelnice, který byl proslaven díky filmu Hoří má panenko od režiséra Miloše Formana. Od KD Střelnice trasa směřuje ke kostelu sv.Vavřince, dále do Krkonošského muzea ve Čtyřech domcích a zakončena je v Augustiniánském klášteře, v jehož prostorách se nachází Krkonošské muzeum se stálou expozicí Kámen a život. Zámeckým parkem se vrátíte zpět na náměstí.

Délka okruhu je cca 2 km.

Naučná stezka "Okolo Rokytnice"

Rokytnice nad Jizerou

Tato stezka je nenáročný okruh určený jak pro pěší tak cykloturisty. Provede malebnou krajinou Rokytnicka s nádhernými výhledy na celé údolí Rokytnice nad Jizerou, panorama Krkonoš i Jizerských hor. Na dvanácti zastaveních se dozvíte o historii Rokytnice nad Jizerou, o přírodních krásách i kulturních zajímavostech. Poznávací okruh nemusíte projít celý. Kdekoliv si ho můžete ukrátit a pokračovat druhý den. Trasu si však můžete prodloužit o další zajímavé zastavení na skalní vyhlídce Stráž. Začátek a konec stezky je na Dolním náměstí v Rokytnici nad Jizerou.

Celková délka 11 km.

Naučná stezka "Jilemnice známá neznámá"

Jilemnice

Je nenáročnou procházkou, která vás provede malebným městečkem Jilemnice a blízkým podhůřím Krkonoš. Na 7,5 km dlouhé stezce se seznámíte se zdejšími zajímavostmi a krásami. S laskavým svolením vlastníků vede i po soukromých pozemcích.
Její pomyslný začátek je situován na jilemnické Masarykovo náměstí. V srdci města zhlédnete radnici, barokní sousoší sv. Kříže a sousoší Panny Marie pocházející z dílny M. B. Brauna. Uprostřed náměstí šumí voda v empírové kašně. Odtud po žluté stezce dojdete k rodnému domu spisovatele Jaroslava Havlíčka. Dále pokračujete do Hrabačova k domku, kde žil známý krkonošský lyžař Bohumil Hanč. Seznámíte se s kapličkou sv. Anny a vyhlídkou na Kozinci, kde jsou daleké rozhledy na široké panorama hor a podhůří. Pohledy na krkonošské hřebeny (Kotel, Krkonoš, Žalý s rozhlednou) jsou nezapomenutelné. Naučná stezka vás dále zavede k mnoha zajímavým a poutavým místům. Celá trasa je velmi podrobně zpracována v tištěné podobě na propagačním materiálu, který získáte v Informačním středisku v Jilemnici.

Na stránkách www.krkonose.eu najdete informaci o lanových drahách s letním provozem, jízdní řád Krkonošských cyklobusů i další tipy na výlety.

Fotogalerie

Mumlavský vodopád, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Mumlavský vodopád

 
K rozhledně Žalý, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

K rozhledně Žalý

 
Lázeňská stezka, autor: Radek Drahný

Lázeňská stezka

 
Včelí stezka, autor: Lenka Stehlíková

Včelí stezka

 
Černohorské rašeliniště, autor: Alena Bedrníková

Černohorské rašeliniště

 
Bílé labe - Čertova strouha, autor: Kamila Antošová

Bílé labe - Čertova strouha

 
Jilemnice, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Jilemnice

 
Okolo Rokytnice, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Okolo Rokytnice

 
Naučná stezka Vrchlabím, autor: Alena Jahodová

Naučná stezka Vrchlabím

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load