>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Až na vrcholky Lužických hor

Výhledy z Luže, autor: Matyáš Gál

Lužické hory a Žitavské hory

Lužické hory jsou malebné, krásné a panensky nevinné, navíc turisty dosud moc nepoznané. Jsou perličkou mnoha malých skalních útvarů, horských potůčků, a hlavně překvapivých vyhlídek. Vydejte se s námi až na vrcholky Lužických hor a pokochejte se zdejší půvabnou a malebnou krajinou.

Pokud se vydáte do Lužických hor, rozhodně Vám doporučujeme vyšlápnout na kopec Klíč, Luž, Hvozd a Ralsko. Za hezkého počasí z těchto kopců vás čekají úchvatné pohledy do překrásné krajiny.

Hvozd

O Hvozdu se vypráví, že je králem Lužických hor. Na jeho samém vrcholu stojí kamenná rozhledna s restaurací. Rozhlednu i restauraci obsluhují naši němečtí sousedé, ale můžete tu platit i českými korunami. Rozhlednu si ujít však určitě nenechte. Tato kamenná věž z roku 1892 poskytuje nádhernou vyhlídku, kterou jen tak jinde nespatříte. Především jsou vidět Lužické hory, Ještěd, Ralsko, Bezděz, skalní města v okolí Oybinu a za dobré viditelnosti také Krkonoše, Trosky, sopečné kužely Českého Středohoří včetně Milešovky.

Na jihozápadním cípu Hvozdu stojí turistická chata z roku 1889. Nachází se tu kamenná vyhlídková plošina i venkovní posezení. Chatař zde má také svoji malou zahrádku. V této turistické chatě je každý host nebo turista velmi vítán.

Klíč

Hora Klíč s nadmořskou výškou 760 metrů patří mezi oblíbené turistické cíle Lužických hor. Z vrcholu je nádherný rozhled do celého širého okolí. Výstup je možný pouze po značených stezkách, neboť vrcholová část hory je přírodní rezervací. Klíč výrazně převyšuje okolní kopce a skalnatá plošina na jeho vrcholu umožňuje vynikající panoramatický rozhled na Lužické hory, Ještěd, České středohoří, Ralskou pahorkatinu a vzdálené kopce v Německu. Za jasného počasí jsou vidět i Jizerské hory a Krkonoše.

Luž

Znělcová hora Luž, pyšnící se výškou 793 m,  je nejvyšší horou Lužických hor. V současné době přes vrchol Luže prochází státní hranice s Německem. Pokud na Luž vyšlápnete, naskytne se Vám krásný výhled do širokého okolí. Na jižní straně Luže spatříte kopcovitou krajinu Lužických vrcholků, Českolipsko a vzdálený Bezděz. Za dobré viditelnosti dohlédnete až na Vrátenské hory, Vlhošť a Říp. Pokud pohlédnete jihozápadním směrem, vaši pozornosti jistě neujde České středohoří s táhlým hřbetem Kozla, Sedlem u Úštěku, Bukovou horou a Milešovkou. Pohledem na západ můžete zahlédnout Krušné hory a na severozápadě je Šluknovsko s Tanečnicí, Vlčí horou a Hrazeným, za nímž v Německu vystupují kopce Winterberg, Unger, a Valtenberg.


Příloha

Fotogalerie

Západ slunce z Klíče, autor: Musil Petr

Západ slunce z Klíče

 
Na Hvozdu, autor: Matyáš Gál

Na Hvozdu

 
Hvozd, autor: Petr Musil

Hvozd

 
Rozhledna Luž, autor: Matyáš Gál

Rozhledna Luž

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load