>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Směrem k Českému ráji

Rozhledna Kopanina, autor: Milan Drahoňovský

Jizerské hory

Výlet až k hranici Českého ráje.

Vrkoslavice

Obec vznikla jako zastávka při obchodní stezce ze Železného Brodu do Jablonce nad Nisou a dále do hor. Osada je jako samostatná doložena od počátku 17. století. Zajímavostí obce je jednolodní římsko-katolický kostel sv. Jana Nepomouckého s hranolovou věží ve stylu historismu. V obci se od počátku 19. století udržovala tradice domácí pasířské, bižuterní, ale i klenotnické výroby. V okolí je od 19. století proslulý výletní vrch s rozhlednou Petřín, s hotelem a restaurací. Poblíž se nachází přírodní útvar Čertův kámen, na kterém podle pověsti seděl rozzuřený čert, který svým ocasem vytloukl do kamene díry.

Dobrá Voda

Dobrá Voda – část obce Vrkoslavice je známá především pro sportovní vyžití. V obci se nachází skiareál, zastávka naučné stezky Jany a Josefa Scheybalových, obcí vede kromě Hřebenovky ještě cyklotrasa Odra – Nisa.V blízkosti Dobré Vody se nachází rulové skalisko, které je přístupné po železném schodišti (s výhledem na jižní svahy Jizerských hor, Černostudniční vrch s rozhlednou.

Rychnov u Jablonce nad Nisou

Rychnov u Jablonce leží v údolí řeky Mohelky na úpatí Jizerských hor. Obec byla založena na  přelomu 13. a 14. století. Nejvýznamnější památkou je barokní kostel sv. Václava včetně zvonu „Karl“, z technických památek zaujme železniční viadukt z roku 1857 a továrna (původně Getewent) postavená v bažině na dřevěných pilotech. Její podzemí je protkáno systémem kanálů regulujících průtok vod. Ve městě a jeho blízkém okolí se nachází několik barokních křížů, barokní socha Jana Nepomuckého (naproti budově malé školy) a nejstarší památka ve městě –– morový sloup sv. Prokopa z r. 1702. Obcí prochází naučná stezka Jany a Josefa Scheybalových.

Kopanina

Vrch (657 m n.m.) je součástí Ještědsko-kozákovského hřbetu se stejnojmennou 18 metrů vysokou rozhlednou, kterou navrhl již v roce 1894. století Klub českých turistů. Byla postavena jako "strážní bašta národa českého" Klubem českých turistů, kteří tak chtěli vymezit hranici mezi severním, převážně německým pohraničím a jižním, do roviny kolem Jizery se rozevírajícím prostorem osídleným českým obyvatelstvem. Otevírací doba je celoroční, klíč k rozhledně si lze vypůjčit oproti záloze 100 Kč v domku č.p. 2 (manželé Janků). Za příznivého počasí je odtud vidět na Český ráj, Ralsko, Bezděz, Ještěd, Jizerské hory i vrcholky Krkonoš.

Skuhrov a Huntířov

První zmínka o Huntířově pochází z roku 1837, ale osada zřejmě byla založena o sto let dříve. Nejlogičtějším výkladem názvu obce je jeho odvození od německého slova "hunt", což znamená vozík na odvážení železné rudy, jejíž naleziště bylo nedaleko a kde místní obyvatelé pracovali.  Název Skuhrov je pravděpodobně odvozen od slova "skuhrání", tj. naříkání nad neúrodou zaviněnou značnou nadmořskou výškou a nekvalitní půdou. V 16. století se začala zavádět sklářská výroba - hlavním předmětem byly drobné skleněné kamínky, napodobeniny drahokamů, korálky a drobné kvítky. Ty se vyráběly většinou u domácího sklářského stolu nebo v mačkárnách - driketách. První mačkárna byla postavena v osadě Huntířov v roce 1865 v č.p. 54.

Krásná

Krásná (dříve Šumburk) je vesnice připomínaná od roku 1608, nyní část obce Pěnčín. Nejznámějším rodákem je patrně Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, který proslul jako v širokém okolí známý a poptávaný lékař. V Krásné nechal postavit veliký roubený dům – „Burk“  (č.p. 10) s lékárnou.  Téměř z vlastních prostředků nechal dokonce v Krásné poblíž studánky s chladnou vodou postavit barokní kostel sv. Josefa s farou. Celý komplex se tak vlastně stal jakýmsi "horským sanatoriem". Po své smrti se v lidových vyprávěních postupně stával "Faustem Jizerských hor". Horalé si vykládali jeho úspěchy smlouvou s ďáblem. V legendách Kittela vybavili létajícím pláštěm, kouzelnou knihou a podobnými zázračnými předměty. Na rozdíl od Fausta se ale Kittel podle pověstí peklu ubránil dobrými skutky a zbožností. 

Příloha

Fotogalerie

Krásná - kostel sv. Josefa, autor: Milan Drahoňovský

Krásná - kostel sv. Josefa

 
Dobrá Voda, autor: Eva Hornová

Dobrá Voda

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load