>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Hadovkou

Polesí, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

Lesní cestou Hadovkou do podhůří Lužických hor.

Rynoltice

První zmínka o rynoltické farnosti pochází z roku 1369. Za husitských válek byla obec vypleněna a znovu osídlena až v roce 1550. Zajímavostí je barokní kostel sv. Barbory s hranatou věží, který vznikl v letech 1745-48 přestavbou starší kaple z roku 1669.  Pozoruhodná byla výzdoba hlavního oltáře a kazatelny z roku 1746. Nedaleko od kostela se nachází sousoší z roku 1735 - stejná socha představuje z jedné strany sv. Václava a z druhé sv. Jana Nepomuckého.

Polesí

Malebné rekreační letovisko, ležící asi 1,5 km severně od Rynoltic v romantickém údolí, obklopeném zalesněnými vrchy. Jeho zakladatelem byl rynoltický učitel Sebastian Finke. Nedaleko se nachází i 20 m vysoký pískovcový skalní ostroh Havran. Skalní útvar ve tvaru ptačí hlavy je mírně převislý a vyčnívá nad údolí ze zalesněného návrší, kterému se dříve říkalo Hüttichův kopec (438 m n.m.). Z vrcholku ostrohu, přístupného po betonových schodech se zábradlím, je krásný výhled na malebnou osadu v údolí, obklopenou zalesněnými kopci.

Černá Louže

Černá Louže je malá vesnice, část obce Rynoltice při silnici do Hrádku nad Nisou.  Tato převážně rekreační osada vznikla kolem selského dvora, založeného zde po roce 1550. U silnice ve středu osady je kaplička z roku 1724.

Horní Sedlo

Horní Sedlo je nevelká rekreační osada sedlem, kde se stýká Ještědský hřeben a Lužické hory. Doba založení osady není známá, první písemná zmínka pochází až z roku 1628, kdy náležela ke grabštejnskému panství a žili zde zejména dřevorubci.  Dnes slouží hlavně rekreaci a často sem jezdí také horolezci, kteří navštěvují blízké Horní a Vraní skály, přístupné romantickou Stezkou horolezců. Při silnici nad obcí najdeme mohutnou lípu a kapličku, u níž můžeme spatřit jeden z mnoha dochovaných řopíků, lehkých pevnůstek z obranné linie budované v letech 1937 - 38.

Hrádek nad Nisou – Kristýna

Hrádek nad Nisou leží na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi na Trojmezí Čech, Německa a Polska Hrádek je pokládán za nejstarší osídlené místo v údolí Nisy. Již v 10. století byla oblast osídlena slovanskými lužicko-srbskými kmeny.  V obci se nachází kostel sv. Bartoloměje z 18. století, Chrám Pokoje v novogotickém stylu z roku 1900 – 1901, středověká studna a také Multifunkční centrum Brána Trojzemí, ve kterém jsou mimo jiné vystaveny ostatky hrádeckého „vampýra“, muže záhadně pohřbeného ve 14. století. Severně od města leží rekreační areál Kristýna v zatopeném lignitovém dolu, který nabízí sportovní vyžití.

Hartau

Hartau leží na úpatí Přírodního parku Žitavské hory a je částí města Žitava. Hartau prochází turistický a cyklistický přechod. Pamětihodností a znakem města je vodovodní domek (Röhrhäusel) z roku 1726, který zásoboval až do 19. století Žitavu.

U Tobiášovy borovice

Tobiášova borovice stojí na lesním rozcestí u červeně značené cesty. Více než 100 let byla významným orientačním bodem uprostřed rozsáhlých lesů, u něhož se zastavovali nejen turisté, ale i pašeráci. Když se zde kolem roku 1800 těžilo dřevo, nechal obchodník Tobias Kunze z Dolního Sedla tuto borovici stát a zavěsil na ni obrázek svého patrona sv. Tobiáše, podle nějž byl strom pojmenován. Cesta kdysi tvořila hranici grabštejnského a jablonského panství, kterou dodnes připomínají kamenné mezníky s letopočtem 1723 a s vytesanými písmeny G (Gabel = Jablonné) a GS (Grafenstein = Grabštejn).

Petrovice

Petrovice jsou nevelká podhorská ves, ležící v širokém údolí Kněžického potoka asi 4,5 km severně od Jablonného v Podještědí. Obec vznikla na staré obchodní cestě z Čech do Žitavy. Zdejšími zajímavostmi jsou zcela jistě pozdně barokní kostel Nejsvětější Trojice, barokní zvonička z 18. století či stará celnice, ve které se zastavil Napoleon Bonaparte.

Příloha

Fotogalerie

Černá Louže, autor: Milan Drahoňovský

Černá Louže

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load