>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Cyklostezkou Ploučnicí

Cyklostezka Ploučnice

Lužické hory a Žitavské hory

Po nové trase cyklostezky za krásami Českolipska.

Zdislava

Obec, která se nachází pod jihozápadními svahy Ještědského hřbetu v údolí Zdislavského potoka. První zmínka o obci pochází z roku 1364 (Schönbach). Architektonicky zajímavou památkou obce je barokní kostel sv. Jana Křtitele z první poloviny 18. století. Uvnitř upoutá pozornost návštěvníků cínová křtitelnice z poloviny 17. století a dřevěný malovaný strop s obrazy z legendy o sv. Janu Křtiteli. Na katastru obce jsou rozmístěny prvky drobné architektury. Boží muka, smírčí křížky a kapličky, mariánský sloup a socha sv. Jana Nepomuckého na nově opravené návsi.  Zajímavé jsou sluneční hodiny na kapli sv. Jana Křtitele, které jsou dílem sochařky Věry Merhautové. Obec nese jméno podle sv. Zdislavy, patronky rodin. V obci vznikla i první ruční papírna v Libereckém kraji.

Krkavčí skály

Skalní útvar tvoří zalesněný táhlý hřebínek, kterému se říká Krkavčí návrší či Krkavčí skály. Horopisně patří tato pískovcová skalní zeď ( 472 m.n.m. ) do oblasti Ještědsko-kozákovského hřbetu. Skalní zeď je rozdělena na dvě věže a několik dalších bloků. Skály jsou přístupné po zelené turistické značce a je od nich pěkný výhled do okolí. Zároveň jde také o oblíbený horolezecký terén.

Křižany

Údolní obec je rozptýlena podél Ještědského potoka a nazývá se po svém zakladateli Kriesanovi. První zpráva o obci, která se tehdy ještě jmenovala Suchá, je z roku 1352. Ve 14. století patřily Křižany k panství Lemberk a od roku 1586 byly rozděleny mezi dvě panství: západní část patřila k panství Grabštejnskému a východní část k panství Lemberk. V roce 1726 koupil hrabě Filip od hraběte Karla Josefa z Bredy panství Lemberk a od té doby jsou obě části obce opět spojeny. Zajímavostí obce je původně gotický kostel sv. Maxmiliána z roku 1384. V 17. století byl zbarokizován a rozšířen. V roce 1684 byla ze zbytků zdiva zbouraného zámečku přistavěna věž. V interiéru kostela se nachází pozdně barokní vybavení - oltář, malované výplně, dřevěný kůr a venkovské varhany. Před kostelem sv. Maxmiliána najdeme plastiku sv. Jana Nepomuckého z roku 1747. Stojí na obráceném džberu a je vyzdobena reliéfy sv. patronů proti moru, hladu a válce. Ještě ve 20. letech 20. století byl nad obcí v provozu tříposchoďový Solvayův lom, nejrozlehlejší v Ještědském pohoří. V jednom z pater je vykutaná loupežnická jeskyně. Horní částí obce prochází železnice Liberec - Teplice, která byla vybudována již v roce 1900.

Osečná

Město Osečná leží na jižní straně Ještědského pohoří a na pokraji Ralské pahorkatiny, ve výšce 379 m nad mořem. Osečná byla založena pravděpodobně některým z Vartenberků v první polovině 13. století na zemské obchodní stezce mezi Českým Dubem a hradem Děvínem. V roce 1565 zde byl postaven kostel sv. Víta, ve kterém se nachází rodinná hrobka rodu Biebersteinů a rodiny Schleinitzů. Roku 1576 povýšil Rudolf II. na přímluvu svobodného pána von Oppersdorf Osečnou na město. K městu Osečná patří i Lázně Kundratice, Druzcov, Kotel, Zábrdí a Chrastná. Lázně Kundratice patří mezi jedny z nejstarších lázní v Čechách, ve kterých se používá jako přírodní léčivý zdroj slatina. Městem protéká řeka Ploučnice, která pramení severně od města u Jenišovského rybníka. Ta dala název i nové cyklostezce. Zajímavostí obce je kostel sv. Víta. Původní kostel v Osečné byl založen již v roce 1350. Současný kostel je trojlodní s vnitřním pseudogotickým vybavením. V kostele sv. Víta se nachází rodinná hrobka rodu Biebersteinů.

Hamr na Jezeře

Rekreační obec Hamr na Jezeře leží v mírně zvlněné krajině borových lesů při Hamerském potoce, který napájí velké rybníky, především Hamerský, ale i Horecký a Sedlšťský. Tyto rybníky v minulosti zajišťovaly provoz bývalých hamrů. Obec je obklopena několika vrchy - Hamerským špičákem (452 m n.m.) s hradem Děvínem, Mlýnským vrchem a Chrástenským vrchem. Nejvyšším vrchem v okolí je Ralsko (696 m) se zříceninou hradu. Na konci 19. století se Hamr stal vyhledávaným letoviskem. Byla zde postavena řada penzionů a vilek, čímž městečko nabylo lázeňského charakteru. Další rozvoj městečka nastal s příchodem roku 1989. Dnes je Hamr na Jezeře vyhledávaným místem ke strávení aktivní rodinné dovolené. Okolí skýtá široké možnosti vodních sportů, turistiky i cykloturistiky.

Stráž pod Ralskem

Stráž pod Ralskem leží na spojnici měst Liberec a Česká Lípa. Do historie vstoupila Stráž pod Ralskem kolem poloviny 13. století, kdy byl na zámeckém vrchu založen hrad Stráž na hoře. V jeho podhradí vzniklo městečko, jehož existenci potvrzuje listina krále Václava II. z roku 1283. Dalšími majiteli Stráže byli Albrecht z Valdštejna, Lichenštejnové a Hartigové. Ve stráži pod Ralskem pobýval v době výstavby velkých obranných valů proti Prusku i císař Josef II. Stráž pod Ralskem je kolébkou mocného rodu pánů z Vartenberka. Ve 13. století byl na ochranu obchodní žitavské záhvožďské cesty na místě původního strážného hrádku postaven gotický hrad Vartenberk. Zakladatelem hradu byl patrně Markvart z Března. V roce 1563 byl hrad přestavěn na renesanční zámek. V novodobé historii byl zámek využíván k ubytování rekreantů, později však byl zdevastován sovětskými vojsky a dne 11. září 1987 vyhořel. Zámek nebyl doposud zcela opraven, není přístupný k prohlídkám veřejnosti. Zajímavostí obce je kostel sv. Zikmunda. Původní kostel ve Stráži pod Ralskem, do kterého prý král Karel IV. věnoval vzácnou relikvii, byl v roce 1772 zbořen. Současný kostel sv. Zikmunda je dílem architekta J.J. Kunze. Je postaven do tvaru kříže. U kostela je hřbitov s barokní vstupní branou a barokní fara s krásným vstupním portálem. Vyznavači vodního sportu vyhledávají vodní nádrž pro aktivitu wakeboardingu, v obci se nachází i zmrzlinárna, kde lze kromě klasických zmrzlin ochutnat i ty s příchutí slivovice, svíčkové, kopru či mateřídoušky. V letní sezóně nabízí více jak 140 druhů zmrzliny denně.

Dubnice

Obec se rozkládá se v údolí Dubnického potoka, kterému dominují okolní vrchy Ralsko a Tlustec. Vznik obce je datován přibližně do 2. poloviny 13. století, první zmínka o Dubnici pochází z roku 1352. Obec ležela na staré obchodní cestě vedoucí z Prahy přes Bělou a Jablonné do Žitavy. Obec Dubá původně náležela majitelům strážského panství. V roce 1714 se obec stala majetkem Ludvíka Josefa Hartiga, majitele mimoňského panství, za jehož vlády prošla obec největším rozvojem. Hospodářský rozvoj pokračoval i na přelomu 19. a 20. století, až do roku 1948. V roce 1981 byla obec připojena ke Stráži pod Ralskem. Opětovnou samostatnost získala v roce 1990. K historickým památkám, které se v obci dochovaly, patří kostel Narození Panny Marie z roku 1702, dřevořezba Madony z 15. století a poutní místo u silnice do Janovic a Poustevny. Zachovala se zde také řada roubených chalup s pavlačí.

Janovice

Obec Janovice v Podještědí je to prastará osada s počátky sahajícími až k roku 1273. První písemná zmínka byla nalezena v zemských deskách z roku 1518. Z východní strany ji obklopuje nedaleký Ještědský hřbet, ze severní strany pak blízké Lužické hory. Okolí okouzlí návštěvníky klidnou přírodou a turistickými zajímavostmi. Zajímavostí jsou Janovické poustevny, které leží v mělkém postranním údolí na pravé straně Dubnického potoka asi 0,5 km jihozápadně od Janovic v Podještědí. Podle lidové tradice tu bývala již v polovině 18. století poustevna. Když byl v roce 1788 zrušen klášter v Jablonném v Podještědí uchýlili se sem mniši Thomas a Valerián, kteří zde postavili roubené stavení a ve skalách vytesali malé komůrky a věnovali se léčitelství. Na okraji lesa stojí zajímavě tvarovaná pískovcová skála s několika vytesanými výklenky pro sošku a svaté obrázky, v jejíž dolní části je vyhloubená jeskyně Božího hrobu. Před skálou je upravená plošina a vedle ní se zvedá Kalvárie s dřevěným křížem na vrcholu. Ke kříži vedou kamenné schody, lemované nepěkným vyvýšeným zábradlím s obrázky Křížové cesty. V protějším lesíku jsou v nízkých skalkách vytesané malé komůrky bývalé poustevny.

Příloha

Fotogalerie

Hamr na Jezeře

Hamr na Jezeře

 
Křižany, autor: Milan Drahoňovský

Křižany

 
Osečná, autor: Milan Drahoňovský

Osečná

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load