>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Osada Polesí - malebné údolí s vyhlídkou Havran

Vyhlídka Havran v Polesí

Lužické hory a Žitavské hory

Láká vás den, který strávíte v krásné zalesněné přírodě, vystoupáte na vyhlídku s nádherným obzorem na hory i ves a unavená chodidla smočíte v rybníku, který slouží jako malé koupaliště? Pokud ano, tak musíte vyrazit do malebné osady Polesí v Lužických horách. A pokud to stále ještě nebude to pravé, tak jako bonus se můžete po výletním dni osvěžit nebo občerstvit na letní terase jedné ze dvou hospůdek, které se v osadě nacházejí.

Polesí je malebná osada, ležící asi 1,5 km severním směrem od obce Rynoltice. Leží v romantickém údolí, obklopeném zalesněnými vrchy. Zakladatelem Polesí byl rynoltický učitel Sebastian Finke, který se při selském povstání roku 1680 postavil na stranu vrchnosti, za což jej vzbouřenci málem ubili. Protože ani po potlačení vzpoury nebyl v obci bezpečný, prodala mu hraběnka Benedikta z Bredova 20. srpna 1683 kus lesa u nedalekých smolných pecí, kde si směl postavit domek. Když sem později přišli další lidé, nazvali osadu po jejím zakladateli Finkendorf.

Zdejší obyvatelé se živili tkalcovstvím, ale výnosnější pro ně bylo pašování zboží, kterému se věnovali téměř všichni muži. Po jeho omezení provozovali hlavně podomní obchod střižním zbožím.

Finkův dům stával uprostřed osady poblíž rybníka, který později sloužil i jako koupaliště. Na jeho břehu je také pamětní kámen s deskou, postavený v roce 1983 k 300. výročí založení osady. Koupaliště se dodnes uprostřed osady nachází a v horkých letních měsících ho k rekreaci využívá nejen pár místních obyvatel, ale i turisté.

Jižně nad údolím se vypíná vyhlídková skála Havran. Skála je asi 20 metrů vysoká, má jakoby tvar ptačí hlavy a je mírně převislá a vyčnívá nad údolí ze zalesněného návrší, kterému se dříve říkalo Hüttichův kopec. Pokud vás lákají výhledy do dáli, tak vystoupejte na skálu po betonových schodech. Uvidíte celou osadu Polesí jako na dlani.

A pokud Vám po vyhlídce vyhládne, můžete se občerstvit v jedné ze dvou restaurací, které se v Polesí nacházejí.  Žížeň i hlad zaženete buďto v hospůdce  U Budulínka, a nebo v restauraci penzionu Sportturia.

Fotogalerie

Osada Polesí z vyhlídky Havran

Osada Polesí z vyhlídky Havran

 
Vyhlídka Havran v Polesí

Vyhlídka Havran v Polesí

 
Vyhlídka Havran v Polesí

Vyhlídka Havran v Polesí

 
Zvonička v Polesí

Zvonička v Polesí

 
Koupaliště v Polesí

Koupaliště v Polesí

 
Koupaliště v Polesí

Koupaliště v Polesí

 
Pohádková chaloupka v Polesí

Pohádková chaloupka v Polesí

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load