>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Po stopách staré bambitky

Po stopách staré bambitky

Lužické hory a Žitavské hory

Viděli jste pohádku Tajemství staré bambitky? Líbila se Vám? Chtěli byste prožít celý příběh společně se svými dětmi na vlastní kůži? Pokud ano, musíte zavítat do malebné oblasti Lužických hor. Není náhodou, že tato pohádka se natáčela právě v těchto horách. Celé okolí je obklopeno nedotčenou, takřka panenskou přírodou, společně s blízkým pohádkovým zámkem Lemberk.

Přijeďte se podívat do míst, kde žil princ Jakub a do míst, kde se procházel s hrnčířovic Aničkou. Přijeďte se podívat do lesů, kde loupil poctivý loupežník Karaba a později i Anička. Projděte si tato krásná místa se svými a zavzpomínejte přitom na jednu z nejúspěšnějších českých pohádek.

Sloní skály

Sloní skály jsou místem, kde hrnčířova a zároveň loupežníkova dcera Anička tlačila vozík s hrníčky na trh. Právě tady pak číhala a běhala převlečená v kostýmu svého otce coby nový loupežník Karaba. Skály jsou tvořeny šikmo ukloněnými vrstvami světlých pískovců. V minulosti pískovce vystaveny intenzivní erozi, při níž docházelo k postupnému rozšiřování puklin a obrušování povrchu skal, které tak získaly svou současnou podobu. Dnes jsou Sloní skály rozděleny třemi širokými, téměř svislými puklinami do několika samostatných skalních bloků, tvořících malé skalní město.Ve skalách je několik puklinových dutin a jeskyněk. Největší jeskyně je asi 6 m dlouhá. V jedné ze skal je také miniaturní, přes 4 m dlouhý skalní tunel.

Pro svůj tvar jsou také nazývány Sloní skály, protože z dálky vypadají jako skupinka slonů.

Zámek Lemberk a jeho okolí

Právě tady žil princ Jakub se svými rodiči, kteří ho tu nechávali často samotného a vyráželi na své cesty. Ve zdejší hladomorně byl rovněž uvězněn loupežník Karaba i s dcerou Aničkou. Z okolích cest také dobře poznáte, kudy jezdili výběrčí daní aneb rádcové krále Lorenc a Ferenc se svým kočárem. A kde právě přepadla Anička prince Jakuba jako loupežník a kudy běhal princ Jakub za Aničkou k ní do chaloupky? Vydejte se do okolí zámku Lemberk. A prohlédněte si krásy zdejší krajiny na vlastní oči.

Zámek Lemberk vznikl přestavbou středověkého hradu, na němž žila sv. Zdislava z Lemberka. Uvnitř zámku se největší pozornosti těší kaple, hodovní síň s vzácným kazetovým stropem a malovanými výjevy z Ezopových bajek, vrchnostenská kancelář s trezorem z počátku 19. století a černá kuchyně. Příležitostně se otevírá také clam-gallasovské apartmá, v němž mohou návštěvníci vidět postup restaurátorských prací i průběh zařizování pokojů historickým nábytkem a také zámecká věž.V blízkosti zámku se nachází barokní zahrada či tzv. Zdislavina studánka.

Fotogalerie

Po stopách staré bambitky

Po stopách staré bambitky

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load