>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Tobiášova borovice

Tobiášova borovice

Lužické hory a Žitavské hory

Petrovice
Jablonné v Podještědí, 471 25

Tobiášova borovice je památný strom v oblasti Trojzemí. Najdete ji na Žitavské cestě (Hraniční cestě) asi 300 metrů od vrcholu Loupežnický vrch. U rozcestníku U Tobiášovy borovice se kříží řada značených turistických tras.

Čtvrt tisíciletí byla Tobiášova borovice významným bodem v hlubokých lesích Lužických hor, u kterého se zastavovali nejen turisté, ale v minulosti i pašeráci.

Borovice s obvodem kmene 2,5 metrů se dožila téměř 250 let.

Poté její suché torzo ještě 10 let připomínalo příběh z pašeráckých dob, kdy Tobiáš Kunze z Dolního sedla o vlásek unikl kulce zlodějů dřeva, která mu jen naštěstí poškodila klobouk. Jako výraz vděku nechal strom stát při kácení lesa kolem roku 1800. Na kmen pověsil obrázek svého patrona, svatého Tobiáše. Právě po něm nesla borovice své jméno.

V prosinci 2012 musela být Tobiášova borovice však pokácena Lesy ČR, a to z důvodu přímého ohrožení procházejících turistů. Na jejím místě byla na jaře roku 2013 vysazena nová borovice jako úcta k tomuto památnému místu. Nový strom je novým začátkem příběhu, jehož jste i vy návštěvníci součástí.  

Vedle této nové borovičky najdete však i současnou (pokácenou) Tobiášovu borovici, kterou si můžete detailně prohlédnout.

 

Fotogalerie

Tobiášova borovice -  nová

Tobiášova borovice - nová

 
Torzo Tobiášovy borovice

Torzo Tobiášovy borovice

 
Tobiášova borovice

Tobiášova borovice

 
Torzo Tobiášovy borovice

Torzo Tobiášovy borovice

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load