>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Z druhé strany Ještědu

Terasy Ještědu, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

Po stopách Karolíny Světlé na Ještěd.

Světlá pod Ještědem

Světlá pod Ještědem leží v malebné oblasti Podještědí. První zmínka o této tržní vsi pochází z roku 1291. K popularitě obce přispěla spisovatelka Karolína Světlá, která zde pobývala v letech 1853 – 1865 se svým mužem Petrem Mužákem. Světlá nebylo její pravé příjmení, jednalo se o pseudonym, který vznikl na základě názvu její oblíbené obce. Pobyty Karolíny Světlé připomíná několik míst v obci i jejím okolí. Mezi zajímavosti obce patří zděný kostel sv. Mikuláše, který pochází z roku 1643. Roku 1730 na něm proběhla barokní přestavba, během které byla přistavěna také cibulovitá věž. Před kostelem je k vidění pomník Karolíny Světlé z dílny sochaře Bílka. Zapomenout nelze ani na Antošův statek (dnešní hostinec U Richtrů) z roku 1835, který je dějištěm Vesnického románu K. Světlé. Turisticky atraktivní je i okolí obce, které nabízí možnosti rekreace i sportovního vyžití. V zimních měsících přitahují lyžaře nedaleké Pláně a lyžařský vlek Černý kout.

Frantina – studánka

Společně s pramenem Lesních panen další z dějišť románů Karolíny Světlé.

Ještěd

Nejvyšší vrchol Ještědského hřbetu (1012 m n. m.).  Vrcholem hory probíhala po staletí hranice českodubského a libereckého panství. Nepominutelnou památkou na vrcholu je Rohanský pamětní kámen obeliskového tvaru, který byl vztyčen na počest návštěvy knížete Rohana v roce 1828. Na konci 19. století začal na Ještědu poskytovat služby občanům Florian Hasler s manželkou Barbarou, kterým se v roce 1868 podařilo postavit první částečně kamennou chatu pojmenovanou právě po knížeti Rohanovi. Pro velký zájem návštěvníků byla přistavěna veranda, později i první rozhledna. Roku 1889 musela být stržena a na jejím místě byla postavena rozhledna nová společně s novým hotelem, který v roce 1963 vyhořel. Televizní vysílač a hotel, jak ho známe z dnešní doby, byl slavnostně otevřen v roce 1973 a je dílem architekta Karla Hubáčka, který byl za projekt oceněn prestižní Perretovou cenou Mezinárodní unie architektů. Vrchol Ještědu nabízí neomezený kruhový rozhled na Jizerské hory, Krkonoše, Lužické hory, Český ráj, České středohoří. Na vyhlídkové terase se nachází socha Malého Marťana od Jaroslava Róny. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Původní lanová dráha kyvadlového systému byla vybudována v letech 1932 - 33. V 1. polovině 70. let byla lanovka modernizována. Ještěd je významným střediskem sjezdového i klasického lyžování.

Terasy Ještědu

Terasy Ještědu je přírodní památka. Důvodem ochrany lokality je unikátní nahromadění produktů mrazového zvětrávání na svazích Ještědu. Jednotlivé části památky (např. Kamenná vrata, Červený kámen, vrcholové sutě) návštěvníkům přibližuje vybudovaná Naučná stezka Terasy Ještědu. První naučná stezka na Ještědském hřebenu, která na 12 informačních tabulích 10km okruhu informuje o geologii a geomorfologii Ještědského hřebene, ale také o historií lanovky na Ještěd, ještědských chatách, hotelu a pomníčků. Jedno zastavení je věnováno i spisovatelce Karolíně Světlé.

Pláně pod Ještědem

Původně horská osada se stala postupně významným centrem turistiky a lyžování. Pláně byly na rozdíl od Ještědu střediskem českým. První dům zde byl postaven v roce 1805, v roce 1863 byl postaven hostinec, který několikrát vyhořel. V roce 1909 postavil pražský Spolek pro zimní sporty první chatu. Turistická chata Klubu českých turistů Pláně byla postavena v roce 1926, KČT ji vlastní dodnes.

Příloha

Fotogalerie

Pláně, autor: Milan Drahoňovský

Pláně

 
Světlá pod Ještědem, autor: Milan Drahoňovský

Světlá pod Ještědem

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load