>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Hurá na Grabštejn!

Hrad Grabštejn - noční osvětlení

Lužické hory a Žitavské hory

Grabštejn
Hrádek nad Nisou

Telefon: +420 482 724 301
E-mail: grabstejn@npu.cz
Web: www.hrad-grabstejn.cz

Přijďte se podívat na renesanční zámek přestavěný hrad, který tu díky povedené obnově ještě dlouho bude stát a nad obcí Chotyně se vypínat. A co je tu k vidění? Toto kdysi venkovské stavení, skrývá kapli hodnou cenění. A co dále? To už se musíte vydat na státní hrad a zámek Grabštejn, abyste vše viděli na vlastní oči.

Mezi obcemi Hrádkem nad Nisou a Chotyní stojí na strmém ostrohu hrad a zámek Grabštejn. Tyčí se tak nad místem, kde řeka Nisa opouští hornatou krajinu severočeského pohraničí.

Jak a kdy byl původní hrad Grabštejn založen, není dodnes přesně známé. S jistotou však lze říci, že v 2. polovině 13. století, tedy za vlády Přemysla Otakara II., patřil purkrabímu z Donína. Dominantou hradu, ale i celého širého okolí, se stala vysoká mohutná věž okrouhlého tvaru. Ta postupem času byla mnohokrát přestavována, dnes je snížena, a byla opatřena historizující helmicí. Odměnou za výstup na vrchol kulaté věže po točitých kamenných schodech je překrásný rozhled všemi směry po širokém okolí.

Původní majitelé Donínové tu pobývali až  do poloviny 16. století, kdy se dostali do finanční tísně a museli hrad prodat. Novým majitelem hradu Grabštejna se stal zemský rada  a místokancléř dr. Jiří Mehl ze Střelic. Změna majitele gotickému hradu prospěla, jelikož jej vlastník velkolepě přestavěl na reprezentační renesanční zámek. Svoji podobu v tehdejším čase změnila i kaple sv. Barbory, která se dnes řadí mezi nejpůsobivější renesanční prostory českého venkova. Tato kaple se těší největšímu zájmu návštěvníků. Zdobí ji vzácné fresky ze 16. století a každý, kdo do ní vstoupí, je uchvácen její atmosférou.

Bohužel ani Mehl se však ze svého díla nemohl dlouho těšit. V roce 1586 musel hrad a zámek prodat. Stavba se však dostala do rukou jeho přítele, Ferdinanda Hoffmanna z Grünenbühlu. Během třicetileté války se tu na několik let zabydlela švédská posádka. V roce 1704 získali Grabštejn i s panstvím Gallasové, kteří jej připojili ke svým severočeským državám se střediskem ve Frýdlantu. Během jejich vlastnictví prošlo dolní předhradí několika přestavbami. A jak zámek vypadá? To se musíte přijít podívat a věřte, že určitě nebudete litovat.

 

Otevírací doba

Duben So - Ne 10:00 - 15:00
Květen Út - Ne 10:00 - 16:00
Červen Út - Ne 9:00 - 16:00
Červenec - Srpen Út - Ne 9:00 - 17:00
Září Út - Ne 10:00 - 16:00
Říjen So - Ne 9:00 - 15:00

Fotogalerie

Hrad Grabštejn - interiér

Hrad Grabštejn - interiér

 
Hrad Grabštejn - nádvoří

Hrad Grabštejn - nádvoří

 
Hrad Grabštejn - věž

Hrad Grabštejn - věž

 
Hrad Grabštejn - noční osvětlení

Hrad Grabštejn - noční osvětlení

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load