>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Za skalními výhledy

Krkavčí skály, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

Tento výlet nás provede východní částí Lužických hor mezi pískovcovými skalními útvary, trasa je součástí mezinárodní naučné stezky Lužické a Žitavské hory.

Jítrava

Jítrava  je část obce Rynoltice a leží na horním toku Panenského potoka. Jítrava je poprvé uváděna roku 1370 pod jménem Ditherivilla, později Dittersdorf nebo Dittrichsdorf. Za husitských válek byla vypálena a později byla založena znovu pod jménem Pankratz. Obdivovat lze barokní kostel sv. Pankráce z roku 1710 či sochu sv. Jana Nepomuckého. Poblíž začíná mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory. Na 27 zastávkách seznamuje návštěvníky s přírodovědnými i kulturními zajímavostmi zdejšího kraje. Česko-německou státní hranici stezka překračuje na hraničních přechodech Hrádek nad Nisou-Hartau a Petrovice-Lückendorf.


Sloní kameny

Přírodní památkaBílé kameny, zvané též lidově Sloní kameny, připomínající skutečně hřbety stojícího stáda slonů, jsou zvláštní svou světlou, téměř až čistě bílou barvou pískovce. Skály jsou tvořeny šikmo ukloněnými vrstvami světlých pískovců. V minulosti pískovce vystaveny intenzivní erozi, při níž docházelo k postupnému rozšiřování puklin a obrušování povrchu skal, které tak získaly svou současnou podobu. Ve skalách je několik puklinových dutin a jeskyněk. Největší jeskyně je asi 6 m dlouhá. V jedné ze skal je také miniaturní, přes 4 m dlouhý skalní tunel.

Kozí hřbety

Tyto skalní útvary jsou výjimečné svým vznikem. Jedná se o pískovcové desky vzniklé usazením v období druhohor, byly však později třetihorním vrásněním rozlámané a vyzvednuté nad okolní terén. Z jejich hřebene je krásný výhled na západní část Lužických hor a Českolipska, nebo k severu přes údolí Lužické Nisy daleko do Německa. Pod vrcholem hřbetu je řada starých lomů, v nichž se kvalitní pískovec těžil jako stavební kámen.

Horní skály

Hřebeny (530 m) jsou protáhlý pískovcový hřbet západně od Horního Sedla. Po jižním svahu hřbetu vede stará Horní cesta (Oberweg), které se dnes říká Stezka horolezců. V lese u cesty stojí skupina sedmi skalních věží, nazývaná Horní skály, ale mezi horolezci dodnes známější jako "Obrvégry". Pro svou velkou členitost a pevnost jsou velmi oblíbeným cílem horolezců a na jejich vrcholy vedou cesty až VII. stupně obtížnosti.

Vraní a Krkavčí skály

Vraní skály jsou významnou skupinou skal (500 m), vystupující z lesů nad Krásným dolem. Pro svou velkou členitost a pevnost jsou již od konce 19. století hojně vyhledávané horolezci, kteří je označují jako Krkavčí skály. Nejmohutnější Fellerova věž je morfologicky i historicky nejcennější horolezeckou věží Lužických hor. Bez horolezeckého vybavení se dá vystoupit na jižní část Vraních skal pod vrcholky Šachtových věží, odkud je výhled přes Krásný důl na Popovu skálu, údolí Lužické Nisy, Žitavu či polskou elektrárnu Turov, Hvozd a Luž.  

Polesí

Malebné rekreační letovisko, ležící asi 1,5 km severně od Rynoltic v romantickém údolí, obklopeném zalesněnými vrchy. Jeho zakladatelem byl rynoltický učitel Sebastian Finke.

Rynoltice
První zmínka o rynoltické farnosti pochází z roku 1369. Za husitských válek byla obec vypleněna a znovu osídlena až v roce 1550. Zajímavostí je barokní kostel sv. Barbory s hranatou věží, který vznikl v letech 1745-48 přestavbou starší kaple z roku 1669.  Pozoruhodná byla výzdoba hlavního oltáře a kazatelny z roku 1746. Nedaleko od kostela se nachází sousoší z roku 1735 - stejná socha představuje z jedné strany sv. Václava a z druhé sv. Jana Nepomuckého.

Příloha

Fotogalerie

Jítrava, autor: Milan Drahoňovský

Jítrava

 
Polesí, autor: Milan Drahoňovský

Polesí

 
Sloní kameny, autor: Milan Drahoňovský

Sloní kameny

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load