>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Dům U Ryby

Dům U Ryby

Polabí

Husovo náměstí 59
Benátky nad Jizerou, 294 71

Měšťanský dům čp. 59, zvaný U Ryby, stojí na severním okraji Husova náměstí, na místě budovy poničené velkým požárem, který prakticky zničil město v roce 1685.

Dům byl obnoven po roce 1720 a je jedním z nejpozoruhodnějších v celé městské památkové zóně. Je to stavba, která ukazuje na vysokou bytovou kulturu své doby.

V přízemí má klenuté podloubí, na jehož pilířích je průčelní fasáda s vyjímečnou výzdobou. Pod okny se nachází tři obdélníkové rámy, v tom středním je domovní znamení, modrý kapr – však se také v historii tomu domu říkalo U Modrého Kapra. V levém a pravém rámu jsou reliéfy vinobraní a lovu. Nad okny průčelí jsou znázorněny výjevy z Iliady a Odyssey, pod okny jsou znázorněna roční období.

Ve štítu rizalitu jsou sluneční hodiny a na atice sochy Madony s děťátkem uprostřed, a sv. Floriána a sv. Jeronýma po stranách. V roce 1997 prošla budova rekonstrukcí střechy a fasády, v roce 2009 byly vyměněny trámové stropy v prvním patře. Dvorní část domu U Ryby byla znehodnocena necitlivou přístavbou bytových prostor v 60. letech minulého století.

Další historické památky: historické budovy

Fotogalerie

Dům U Ryby

Dům U Ryby

 
Dům U Ryby

Dům U Ryby

 
Sluneční hodiny

Sluneční hodiny

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load