>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kosmonosích

Kostel - průčelí s věžemi

Český ráj

Lípy 249
Kosmonosy, 293 06

Kostel sv. Kříže spolu s kolejí řádu piaristů najdeme nedaleko kosmonoského zámku. Od zámku ke kostelu vedla kdysi křížová cesta, což připomínají už jen dvě poslední zastavení.

V roce 1688 zde piaristé zřídili gymnázium. Klášter dnes slouží jako psychiatrická léčebna, po pražských Kateřinkách, druhá nejstarší v Čechách.

Kostel byl postaven v letech 1671–1673 podle plánů architekta italského původu F. Carratiho. Byl to jeden z prvních barokních chrámů na Mladoboleslavsku. Kostel je jednolodní s dvěma páry pravoúhlých kaplí, presbytářem a oratořemi. Hlavní oltář je z umělého mramoru podle návrhu G. Alliprandiho. Průčelí kostela zdobí znak zakladatele kostela Humprechta Černína s letopočtem 1674. V sakristii se nachází vchod do krypty, kam byli pochováváni členové piaristického řádu kláštera a kde bylo v roce 2010 nalezeno i srdce Heřmana Jakuba Černína, syna zakladatele. Říšský hrabě z Chudenic po otci zdědil nejen majetek ale i lásku k obci. Proto není divu, že se v intencích barokního myšlení rozhodl, že právě v Kosmonosích chce mít jednou pochováno své srdce, když tělo spočine vedle předků v chrámu sv. Víta v Praze.

 

Církevní památky: kostely

Fotogalerie

kostel Povýšení sv. Kříže

kostel Povýšení sv. Kříže

 
kostel Povýšení sv. Kříže

kostel Povýšení sv. Kříže

 
kostel Povýšení sv. Kříže

kostel Povýšení sv. Kříže

 
kostel Povýšení sv. Kříže

kostel Povýšení sv. Kříže

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load