>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

ZOO Chleby

Zoo Chleby

Polabí

Václava Otty 1
Chleby, 289 31

GSM: +420 723 237 571
E-mail: info@zoochleby.cz
Web: www.zoochleby.cz

Nachází se v obci Chleby severovýchodně od Nymburka a jedná se o jednu z nejmenších zoologických zahrad na našem území, která se však stále rozrůstá. Popularitu na rozdíl od svých obřích konkurentů získává především díky umožnění těsnějšího kontaktu návštěvníků se zvířaty.

 ZOO Chleby byla založena v roce 1997 a je první oficiální porevoluční nestátní zoologickou zahradou v ČR. Vznikla na základech předchozí soukromé sbírky zvířat, kterou měli manželé René a Dana Fraňkovi tehdy ještě v Úvalech u Prahy. Jak se kolekce rozšiřovala o atraktivní exotické druhy (amazoňan rudoocasý, ara hyacintový, dvojzoborožec indický, tukan pestrý apod.), přitahovala stále větší zájem veřejnosti. Malý prostor zahrady rodinného domu přestal vyhovovat, bylo nutné hledat nové místo – ne pro soukromý chov, ale již s cílem vytvořit malou soukromou zoo.

V roce 1997 byla vybrána dlouho neobydlená a nepoužívaná, velmi poničená fara v malé obci Chleby (U Nymburka). Usilovnou prací Fraňkových i za pomoci přátel byla postupně zoo zprovozněna. K vidění byli zvláštní druhy bažantů, dravci, zoborožci nosorožčí atd. Již od samého počátku také mnoho rostlin.

I v dalších letech se zoo díky vlastnímu úsilí i s přispěním četných dobrovolníků dynamicky rozvíjela. Obměněna byla druhová skladba zvířat, postupně vznikla dětská kontaktní zoo, pavilon „Angkor Wat“ (pro gibony), obří sladkovodní akvárium „Labe“, pavilon gepardů „Livingstone House“, kolekce betonových soch recentně (soudobě) vyhubených zvířat, ubikace surikat, lemurů kata atd. Výrazně se zlepšila i infrastruktura a návštěvnický servis.

Environmentální aktivity

ZOO Chleby klade důraz na ochranu přírody a environmentální vzdělávání a osvětu. Jako každá zoo se i tato již ze svého principu podílí na ochraně životního prostředí a ekologické rovnováhy primárně chovem ohrožených druhů zvířat, tedy snahou o odchov živočichů a tím ochranou či záchranou druhů, zachováním genofondu i biodiverzitní rozmanitosti.

V nově vznikajícím Envirocentru budou dvě moderní učebny či posluchárny, primárně určené pro starší i mladší žáky, ovšem využitelné budou všemi skupinami návštěvníků. Třetí učebna bude imitací staré rakousko-uherské školní třídy, vybavené mj. starými škamny (historickými školními lavicemi) a břidlicovými tabulkami na psaní. Pro děti i pedagogy bude jistě nesmírně zajímavá možnost srovnání průběhu vyučování, jak probíhalo kdysi s tím, které znají z dnešního každodenního života.

ZOO Chleby úzce spolupracuje se Záchrannou stanicí pro zraněné živočichy, která se nachází v Pátku. Tato stanice působící při základní organizaci Českého svazu ochránců přírody Polabí je jednou ze zakládajících stanic Národní sítě stanic ČR.

Nabídka:

Speciální prohlídky pro školy, školky, seniory a rodiny s dětmi.

Pro školy (a skupiny) je možnost biologické přednášky (za 15 Kč na osobu). Ta je koncipována tak, aby doplňovala hodiny přírodopisu. Žáci z nově nabytých vědomostí na konci soutěží. Žáci mají také kontakt se živými zvířaty a možnost se s nimi vyfotografovat.


Otevírací doba

Leden - Únor Po - Ne 9:00 - 16:00
Březen Po - Ne 9:00 - 17:00
Duben - Září Po - Ne 9:00 - 18:00
Říjen Po - Ne 9:00 - 17:00
Listopad - Prosinec Po - Ne 9:00 - 16:00

Vstupné

Plné vstupné:120,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:80,00 CZK
Dětské vstupné:80,00 CZK
Studentské vstupné:80,00 CZK
Seniorské vstupné:80,00 CZK
Skupinové vstupné:80,00 CZK pro skupiny nad 10,00 osob

Fotogalerie

Zoo Chleby

Zoo Chleby

 
Zoo Chleby

Zoo Chleby

 
Zoo Chleby

Zoo Chleby

 
Zoo Chleby

Zoo Chleby

 
Zoo Chleby

Zoo Chleby

 
Zoo Chleby

Zoo Chleby

 
Zoo Chleby

Zoo Chleby

 
Zoo Chleby

Zoo Chleby

 
Zoo Chleby

Zoo Chleby

 
Zoo Chleby

Zoo Chleby

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load