>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Hostina obrů - Zastávka Davida Černého

Hostina obrů, autor: SML

Jizerské hory

Sokolská
Liberec, 460 01

Web: www.visitliberec.eu

U této Zastávky MHD se zastaví každý. Ať už na autobus čeká nebo ne. Někdy se místu říká Hostina obrů a je to pojmenování opravdu výstižné, každý člověk si totiž připadá pod obrovitým stolem jako trpaslík a odspoda si může prohlížet bohatě prostřený stůl plný zjevné i skryté symboliky.

Vše, co se v Zastávce odehrává, má vazby k historii i současnosti Libereckého kraje, podle autora bronzové předměty symbolizují někdejší česko-německo-židovské společenství. Základní tvar Zastávky tvoří obří bronzový stůl, který slouží jako střecha a který stylově poukazuje ke stolům oblíbeným v tomto kraji koncem 19. století. Podobný zdroj inspirace vykazují i židle pro čekající pod střechou. 

Na prostřeném stole spočívá německý „kriegl" na pivo, židovský svícen upozorňující na vypálenou synagogu, která stávala nedaleko, dále je tu váza, jejíž předlohou byla historická nádoba vystavená v libereckém muzeu, ve váze masožravá rostlina odkazuje k unikátní sbírce v liberecké botanické zahradě nebo je tu historická láhev od piva, kterou autor nalezl prý někde na Frýdlantsku. Vedle Zastávky se povaluje „odhozený" tácek s libereckými párky. Uprostřed stolu leží hlava s brýlemi napíchnutá na vidličku - ta má být pro každého hádankou. Zastávku dotvářejí detaily, jako je bronzový koš na odpadky v podobě velké plechovky, rámeček na jízdní řády a také mouchy, které lezou po ubruse, masožravé rostlině či noži.

Autor: David Černý
Umístění:
autobusová zastávka MHD – U Zdi, Sokolská ulice, Liberec
Materiál:
bronz; 5,85 x 5,15 x 3 m
Rok:
2005 

Příloha

Další historické památky: sousoší

Fotogalerie

Zastávka Hostina obrů, autor: Jirouš

Zastávka Hostina obrů

 
Zastávka

Zastávka

 
Zastávka

Zastávka

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load