>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Žíla - Plastika věnovaná památce M. Hlavsy

Žíla

Jizerské hory

Rumjancevova 1 / 1362
Liberec, 460 01

Interiér Krajské vědecké knihovny je zdoben tajemnou plastikou, zvanou Žíla. V její dolní části je zapuštěn reproduktor, který v hodině dvanácté (denní i noční) hraje píseň skupiny The Plastic People of the Universe od autorů M. Hlavsy a E. Bondyho - Muchomůrky bílé.

Kostru plastiky vysoké 8,5 m tvoří spirálovitá konstrukce z umělé hmoty a kovu. K ní se na několika místech přimykají abstraktní zeleno-zlaté větve, ovšem s realistickými detaily stromoví (praskliny, suky, houby...), odlité ze speciální umělé hmoty. V dolní části skulptury je zabudován reproduktor, který v poledne a o půlnoci hraje píseň skupiny The Plastic People of the Universe autorů Milana Hlavsy a Egona Bondyho „Muchomůrky bílé". V horní části se vznáší věnec polštářů s motivy květin, o kterých autor říká, že symbolizují zároveň nebesa i ohniště, nad nimi pak socha splývá s nekonečnými výšinami.

Rittstein své dílo přirovnává k dýmu stoupajícímu ze země do nebes, jindy o něm hovoří jako o žíle naplněné proudící energií, či jako o divoké biologické substanci nebo spirále DNA, anebo prostě říká, že je to taková velká „kyberkytka". Socha organicky vrůstá do prostoru haly a kombinace jejích biologických a konstruktivních prvků i bohatá mnohovýznamovost navazují sugestivní dialog s účelovou a výrazově strohou, avšak působivou architekturou liberecké knihovny. Obě tak vybočují z tradičního rámce kulturních počinů v této zemi a vnášejí do místa novou, dynamickou kvalitu.

Autor: Lukáš Rittstein
Umístění:
interiér Krajské vědecké knihovny, Rumjancevova ul., Liberec
Rok:
2002

Příloha

Další historické památky: sousoší

Fotogalerie

Žíla

Žíla

 
Žíla

Žíla

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load