>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Zimní výšlap na Smrk

Rozhledna na Smrku, autor: Petr Velebil

Frýdlantsko

Vyhlédněte si krásné zimní počasí a naplánujte si výlet na nejvyšší horu Jizerských hor, na Smrk. Zdejší krásy zimní přírody jistě překvapí každého milovníka přírody i romantiky. A pokud zdárně zdoláte vrchol Smrku, můžete se za odměnu pokochat nádhernými výhledy do okolní krajiny ze zdejší rozhledny. Rozhledna na Smrku je všem návštěvníkům volně přístupná po celý rok.

Rozhledna na Smrku

Rozhlednu nechali na nejvyšší hoře Jizerských hor postavit občané Nového Města pod Smrkem. Realizace byla svěřena tesaři Fritschovi, který si musel poradit s tím, že na Smrku nerostly tak vysoké a dlouhé stromy.

Rozhledna vysoká 25 m byla původně celá ze dřeva. Byla nejprve zkušebně postavena v údolí a teprve potom pracně rozebrána a přepravena na vrchol hory. Celá akce trvala 7 týdnů. Vedle rozhledny vznikla i chata nabízející nocleh a občerstvení. O chatu i rozhlednu bylo vzorně pečováno, dostávala pravidelně nový nátěr a turisté se z jejího vrcholu mohli kochat pohledem až do 50. let 20. století, kdy bohužel došlo k jejímu zřícení během válečné doby.

Až o pár let později dostávají snahy občanů Nového města pod Smrkem konkrétní podobu a v polovině srpna 2003 byla zahájena stavba nové ocelové rozhledny, která se 21. září 2003 slavnostně předala veřejnosti. Je to kovová stavba, vysoká 23 metrů, je volné přístupná, má dvě patra a místo kam se lze ukrýt v případě nepříznivého počasí. Z ochozu rozhledny, který je ve výšce 18 metrů a vede na něj 91 schodů, je za dobrého počasí vidět do okruhu 150 kilometrů. Kromě Jizerských hor výletníci spatří Krkonoše, Lužické hory, Ještěd, Bezděz, a dokonce Říp. Otevře se jim i výhled do Polska.

Příloha

Fotogalerie

Soumrak na Smrku, autor: Petr Velebil

Soumrak na Smrku

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load