>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kostel sv. Štěpána, Řitonice

přístup ke kostelu, autor: Martina Vlasáková

Český ráj

Řitonice, 294 04

Web: www.infocentrum.dolnibousov.cz

Původně gotický z druhé poloviny 14. století, v letech 1669 a 1709 byl přestavěn do barokní podoby. Varhany kostelu věnovala operní pěvkyně Ema Destinnová.

Uprostřed obce Řitonice stojí původem gotický kostel sv. Štěpána, jehož dnešní vzhled určily dvě barokní přestavby (1669, 1709). V letech 1897 – 98 byl celkově restaurován, nově vymalován a vybaven novým zařízením. Presbytář je obdélný, jednolodní, na jižní straně k němu přiléhá oratoř a na severní straně sakristie. Loď je barokní se zdobeným trojčleným průčelím, dělenými pilastry, které nesou kladí, nad nimiž je tabulový štít. Po stranách a na štítu niky jsou sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Josefa. Ve štítu je potom socha Panny Marie, dílo hořické kamenické školy. Boky lodi jsou hladké, s obdélníkovými okny s půlkruhovými záklenky. Na jižní straně je portál, v kterém je vsazen náhrobník Bibrštejnů ze 16. století. Presbytář s opěráky a okny je rozšířen v roce 1870, jsou sklenuty křížem a závěrem s klínovými žebry.

Zařízení je ve stylu pseudogotiky roku 1901. Z původního barokního zařízení se dochovala barokní socha anděla. Na zábradlí jsou kruchty a varhany, dále potom několik náhrobníků ze 16. – 18. století. Za povšimnutí jistě stojí také náhrobníky z roku 1658 a 1639 malého chlapce a děvčátka. Dále potom barokní figurální náhrobek V. J. Rasche z Rizenberku z roku 1710. Varhany údajně věnovala kostelu operní pěvkyně Ema Destinnová, která před 1. sv. válkou jezdívala na letní byt do zámku v sousedních Domousnicích. U kostela stojí prostá bedněná zvonice z 18. stol.

Církevní památky: kostely

Fotogalerie

pohled na kostel z dálky, autor: J. Bergl

pohled na kostel z dálky

 
interér kostela, autor: Martina Vlasáková

interér kostela

Interiér kostela během Noci kostelů v roce 2013
 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load