>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kostel sv. Kateřiny

Kostelní ulice

Český ráj

Kostelní
Dolní Bousov, 294 04

Telefon: +420 322 312 001
Web: www.infocentrum.dolnibousov.cz

Barokní kostel sv. Kateřiny je dominantou Dolního Bousova. Hlavní oltář a jeho sochařská výzdoba byly vytvořeny slavnou kosmonoskou dílnou Jelínků.

První zmínka o něm pochází z roku 1352, tehdy byl nejspíš dřevěný, později snad přestavěn na zděný v duchu gotiky. Za třicetileté války byl v roce 1639 pobořen a do své současné barokní podoby nově vystavěn v letech 1759 – 1760. Dostavěn a vysvěcen v roce 1766. Rozsáhlé rekonstrukce proběhly v roce 1909. 

Dominantou budovy je barokní centrála elipsovitého půdorysu s velkým čtvercovým presbytářem a s oratořemi. Směrem za presbytářem je hranolová věž (přistavěna v roce 1832), v prostoru pod ní je sakristie. Stěny budovy jsou hladké, okna jsou vysoká s půlkruhovými záklenky.

Uvnitř je pozoruhodná sochařská výzdoba z dílny Martina Ignáce Jelínka z let 1750 - 1770. Hlavní oltář je rámový, nesený anděly. V oltáři je umístěn hodnotný obraz sv. Kateřiny, který pochází ještě z původního kostela, pravděpodobně z roku 1702. Na rámu oltáře je socha sv. Kateřiny, na stranách sochy sv. Barbory a sv. Františka z Pauly. Další dva boční oltáře jsou vysvěceny sv. Barboře a sv. Anně. V lodi samotné je další oltář, vysvěcený sv. Janu Nepomuckému, který je znázorněn na litinové sošce z 19. století.

Příloha

Otevírací doba

Kostel je přístupný pouze v době mše svaté, obv. neděle 10:00.

Církevní památky: kostely

Fotogalerie

Kostelní ulice

Kostelní ulice

Pohled do Kostelní ulice
 
věž, autor: Jos. Procházka

věž

opravená věž kostela
 
celkový pohled

celkový pohled

Pohled na kostel z náměstí TGM
 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (318)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load