>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Bruslení – zábava na ledu v Krkonoších

Zimní stadion Vrchlabí, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Krkonoše

Telefon: +420 499 405 744
E-mail: info@krkonose.eu
Web: www.krkonose.eu

Když se zimní krajina schová pod bílou duchnu a mráz zamkne vody řek a rybníků pod pevnou ledovou krustu, neznamená to pro turistické nadšence nic jiného, než že vymění jízdní kola za běžky, kecky za vyšší pevnou nepromokavou obuv či právě brusle a výpravy za poznáním přírodních krás mohou pokračovat.

Putování ztichlou, spící, zimní krajinou má své osobité kouzlo. Po něm pak posezení v příjemně vytopené hospůdce u sklenky grogu či svařeného vína má svůj zimní půvab. Svištění ledového vzduchu kolem uší a nedotčený panenský sníh na hladinách rybníků, odletující od špiček náčiní se stává drogou. Bruslit se dá prakticky na všech kvalitně zamrzajících vodních plochách. Těm, kteří pro své výlety využívají právě zamrzlých hladin řek či kanálů a k pohybu volí brusle, patří tato kapitolka s několika málo typy na vyžití tohoto druhu sportu v Krkonoších a jeho podhůří.

Nezapomeňte!

Nezbytným základem pro bruslařský výlet je vhodný led. Je prokázáno, že 5 cm led unese člověka, 7 cm je dostatečných pro bruslení a 25 cm unese osobní automobil. Tato čísla platí pro pevný led ve dnech, kdy teplota nevystupuje nad bod mrazu. Rozměklému ledu během oblevy se raději vyhněte. Pevnost ledu můžete vyzkoušet. Najdete si na břehu asi kilový kámen, vyhodíme jej do výšky a necháme dopadnout na led. Pokud nepropadne, můžete jej následovat. Je třeba mít na paměti, že led nebývá po celé ploše stejně silný. Při břehu, v blízkosti stavidel, výpustí, nebo naopak ústí vodních toků do rybníka, bývá slabší. Pozor musíte dávat na sněhem zaváté díry, které rybáři prosekávají, aby měly ryby dostatek vzduchu. Tyto pasti jsou obvykle vidět jako tmavší místo. Slabší led bývá pod mosty, i pod těmi, které se nad zamrzlou hladinou klenou ve značné výšce. Dobrým vodítkem pro bruslaře jsou zvuky, které led pod nohama vydává. Hlasité, zvonivé výstřely na velkých plochách jsou způsobeny pnutím ledu při změnách teploty a nemusíte se jich obávat. Naopak tiché, suché praskání při každém kroku a prasklinky, lemující dráhu brusle, by vás měly varovat a přimět k rychlé cestě na břeh. Bruslení je zábavou bezpečnou – při zachování opatrnosti a použití zdravého rozumu. Na výpravy by člověk neměl vydávat sám. A nyní už pojďme na led.

Zimní stadiony v Krkonoších

Uměle vytvořené ledové plochy

  • V Kunčicích nad Labem - stříkaný led na asfaltovém hřišti
  • Ve Špindlerově Mlýně v údolí Svatý Petr u hotelu HORAL– kluziště
  • V Černém Dole u Pece pod Sněžkou u Lesní boudy – kluziště
  • Martinice v Krkonoších - kluziště

Bruslení ve volné přírodě

  • Horní Branná – rybník, který v zimě poskytuje možnost, zabruslit si na čerstvém vzduchu s pohledem na krajinu zahalenou v zimní háv, se nachází za Harrachovskou hrobkou sv. Kříže při modře značené turistické stezce.
  • Nová Paka – rybníček ve Štikově (součást města Nová Paka) nalezneme po pravé straně silnice ve směru z Nové Paky na Přibyslav, za textilní továrnou. Jeho hladinu pokrývá každou zimu led, který poskytuje mnoho zábavy malým i velkým.
  • Nová Paka – Farský chovný rybník leží cca 400 metrů od zimního stadionu v Nové Pace směrem na Starou Paku v ulici Havlova. Je v klidné, okrajové části města, obklopen lesy a loukami.
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load