>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Panoramatické výhledy z Masarykovy silnice

Panoramatické výhledy z Masarykovy silnice, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Krkonoše

Původní lesní silničku stoupající údolím Jizerky z Jilemnice na Krkonoše, vybudovanou správou jilemnického panství v letech 1887–1897, nahradila horská silnice prezidenta osvoboditele T. G. Masaryka.

Byla otevřena 6. září 1936. Její význam byl strategický. Představovala dopravní tepnu pro výstavbu pohraničních opevnění a zásobování armády. Však také železobetonové „řopíky“ - vojenské bunkry - se v krkonošské přírodě uchovaly až do dneška. Serpentinami přes Dolní a Horní Mísečky silnička vystoupala na Zlaté návrší až do nadmořské výšky 1407 metrů. Silnice končí na Krkonoši nedaleko Vrbatovy boudy. Silný automobilový provoz si roku 1974 vynutil uzavření parkoviště na Krkonoši a ukončení osobní dopravy už na Horních Mísečkách.

V současné době silnici na hřebeny Krkonoš využívají cykloturisté a především pěší. Jezdí tu i hromadná doprava. Do autobusu nastoupíte na Horních Mísečkách. Asfaltová silnice končí na dohled od kultovní mohyly přátel sportovců Hanče a Vrbaty, obětí zimního běžeckého závodu z roku 1913 (letos uplynulo100 let). Dál pokračuje asfaltový chodník k prameni Labe.

Fotogalerie

Panoramatické výhledy z Masarykovy silnice, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Panoramatické výhledy z Masarykovy silnice

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load