>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Z Dobrovice do Jabkenické obory a zpět

Polabí

Dobrovice – Pěčice – Jabkenice – Kosořice – Dobrovice

Start: Dobrovice, Palackého náměstí

Cíl: Dobrovice

Délka trasy: 18,7 km

Charakter trasy: Nenáročný výlet vedoucí převážně po polních částečně zpevněných cestách a také silnicích, proto dbejte zvýšené opatrnosti, v Jabkenické oboře jsou všechny lesní cesty pevné a upravené.

Převýšení: Trasa vede pouze po rovině.

Výlet započneme u turistického rozcestníku na Palackého náměstí v Dobrovici. Vydáme se po červené značce směrem na Pěčice a Jabkenice. Na konci náměstí po levé straně stojí zrekonstruovaný hospodářský dvůr z 16. století, který nyní tvoří komplex: Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice. Kromě unikátních technických expozic je možné také navštívit v současné době nejstarší a největší fungující cukrovar v České republice, který v roce 1831 dal přestavět ze zámku rod Thurn-Taxisů. Od muzea pokračujeme dále po červené, až dojdeme na konec města, kde nás kousek za kolejemi svede červená turistická značka doleva na polní cestu. Tou dojdeme až do Pěčic, kde se z polní cesty napojíme na silnici. Stále po červené trase dojdeme až do obce Jabkenice. Po pravé straně narazíme na kostel Narození Panny Marie, u kterého si můžeme prohlédnout dřevěnou zvonici z 15. století se šindelovou bedněnou střechou. Jabkenice jsou spojeny s posledním desetiletím života hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Myslivna, ve které žil a vytvořil svá nejvýznamnější díla, je dnes přeměněna na muzeum, ke kterému odbočíme doleva před obecním úřadem. Zde si můžeme prohlédnout skladatelovu zrestaurovanou pracovnu a dozvědět se něco o jeho zdejším pobytu. Nedaleko myslivny byla v roce 1804 založena Jabkenická obora. Návštěva Jabkenické obory je časově omezena a procházet se můžeme pouze po určených cestách. V dubových lesích bylo založeno i několik rybníků a kolem nich vede vyznačená 3,5 km vycházková cesta „Smetanova procházka“. Po jejím projití se vrátíme zpátky k muzeu a odtud nás modrá turistická značka přivede přímo k autobusové zastávce, kde zabočíme doprava a následně se vlevo napojíme na cyklotrasu 8147, vedoucí po polní cestě do Kosořic. Na konci polní cesty zahneme doprava a zhruba po 400 metrech dojdeme po silnici do obce Kosořice. Projdeme obcí a za obecním úřadem zabočíme doprava a pokračujeme po frekventovanější silnici III. třídy do Dobrovice. Zde musíme dbát zvýšené opatrnosti.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load