>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Do nitra Příhrazských skal

pohled z Horky Mužský, autor: IC Mnichovo Hradiště

Český ráj

Valečov

Valečov – Zásadka – Mužský – Krásná vyhlídka – Hynšta – Zásadka – parkoviště pod Valečovem

Start: parkoviště pod Valečovem

Cíl: parkoviště pod Valečovem

Délka trasy: 12,3 km

Charakter trasy: Středně náročná trasa, silniční i lesní cesty.

Výchozím bodem je parkoviště pod zříceninou hradu Valečov. Po červené značce se krátkým mírným stoupáním dostaneme ke hradu, který byl postaven na místě staroslovanského hradiště ve 14. století. Tehdy byl hrad pravděpodobně dřevěný a zčásti tesaný do skály. Největší slávu přinesla Valečovu doba husitská, kdy byli jeho majiteli bratři Bartoš a Bernard z Valečova, horliví zastánci kalicha, avšak poté, co byl hrad po třicetileté válce připojen k mnichovohradišťskému panství, přestal být sídlem vrchnosti a jeho význam upadal. Pokračujeme po červené a cestou můžeme udělat několik odboček k tzv. skalním bytům. Zajímavostí je, že v těchto obydlích žili lidé ještě v roce 1892. Na rozcestí Nad Valečovem odbočíme doleva směrem na Zásadku. Na silnici opustíme červenou značku a dále stoupáme silnicí po zelené do obce Mužský. Jádro vesnice, které tvoří převážně zástavba dochované roubené lidové architektury, bylo v roce 1995 vyhlášeno vesnickou památkovou rezervací. Za obcí se vypíná čedičový vrch Mužský. Během prusko-rakouské války v roce 1866 došlo v okolí Mužského ke střetu bojujících armád. Tuto událost připomíná pomník padlým, vybudovaný na samém vrcholu kopce. Ze silnice uděláme krátkou odbočku a vystoupáme na 463 m vysoký vrchol, odkud je krásný kruhový rozhled po české krajině. Za příznivého počasí lze shlédnout celou šestinu Čech.

Sejdeme zpět na silnici a pokračujeme na samý okraj Příhrazských skal, k restauraci Na Krásné vyhlídce. Zde je nejenom možnost občerstvení, ale naskýtá se nám další krásný výhled na severní a východní Čechy. Od restaurace se kousek vrátíme, směrem odkud jsme přišli a odbočíme doleva na modrou značku. Cesta vede stále lesem až na rozcestí, kde se kříží se žlutou značkou. My se držíme stále modré a asi po 500 m přijdeme k odbočce na zříceninu hradu Hynšta. Dostaneme se sem po skalnatém hřebínku, značeném modrou turistickou značkou. Hrad byl vytesaný do jednoho skalního bloku, zbytek dostavěli ze dřeva. V 17. století se zde ukrývali stoupenci bratrské víry. Z hradu uvidíte už jen jednu větší vytesanou světničku se středním pilířem, která je přístupná dlouhou vstupní chodbou. Po návratu na hlavní cestu pokračujeme lesem stále po modré značce až k silnici. Po silnici sejdeme přes osadu Zásadka až k parkovišti pod Valečovem.

Příloha

Fotogalerie

zřícenina hradu Valečov, autor: IC Mnichovo Hradiště

zřícenina hradu Valečov

 
zřícenina hradu Valečov, autor: IC Mnichovo Hradiště

zřícenina hradu Valečov

 
zřícenina hradu Valečov, autor: IC Mnichovo Hradiště

zřícenina hradu Valečov

 
Příhrazské skály, autor: IC Mnichovo Hradiště

Příhrazské skály

 
pohled z Horky Mužský, autor: IC Mnichovo Hradiště

pohled z Horky Mužský

 
Březina Žabakor, autor: IC Mnichovo Hradiště

Březina Žabakor

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load