>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Na Drábské světničky

Český Ráj - Drábské Světničky, autor: IC Mnichovo Hradiště

Český ráj

Březina – Drábské světničky – Příhrazy – Březina

Start: Březina, železniční stanice

Cíl: Březina

Délka trasy: 11,8 km

Charakter trasy: Středně náročná trasa, silniční i lesní cesty.

Výchozím bodem je železniční stanice Březina, která se nachází na trati Praha–Turnov. Vydáme se silnicí po žluté značce přes obec Olšina a vystoupáme lesem mezi skalami. Na cestě se dáme doprava po modré značce na Drábské světničky. Drábské světničky se rozkládají na čtyřech velkých a třech menších skalních blocích pískovců. Původní skalní hrad, založený ve 13. století ke strážním účelům, byl v dobách husitských válek obnoven a stal se opěrným bodem sirotčích vojsk. Dřevěné stavby na skalních blocích byly propojeny mosty, schodišti a ochozy. Dochovaných 18 světniček a 6 chodeb tesaných ve skále bylo doplněno dřevěnými nástavbami a palisádami. Po bitvě u Lipan byly světničky opuštěny a zchátraly. Místo je dnes volně přístupné. Podél cesty je spousta vyhlídek. Uvidíte na část severních Čech od hradu Bezděz, přes lesnatou oblast Klokočky, hřeben Jizerských hor až na Krkonoše.

Z Drábských světniček uděláme zhruba 500 m dlouhou odbočku po červené značce podél hradiště Hrada ke zřícenině hradu Klamorna. Při archeologických průzkumech zde našli doklady o pobytu člověka již ve starší době i v mladší době bronzové. Zlomky keramiky nalezené na Klamorně dokazují, že hrad byl obydlen ještě hluboko ve středověku. Na místě tehdejšího hradu v současné době najdete pouze ve skále vytesanou nádrž na vodu, pár skalních světnic a zářezy do kamene od trámů a opor.

Po červené značce se vrátíme zpět na Drábské světničky a budeme pokračovat až na Krásnou vyhlídku. Cestou projdeme Studeným průchodem. Název tento průchod dostal pro své velmi chladné ovzduší i v letních měsících. V průrvě roste zajímavé společenství mechů a lišejníků typických spíše pro studené hornaté prostředí. Z Krásné vyhlídky pokračujeme stále po červené trase, která vede po vyhlídkových terasách s nádhernými výhledy na široké okolí. Po skalních schodech sejdeme až k silnici na Příhrazy, kde odbočíme doleva na modrou trasu. Po té dojdeme lesní cestou pod skalami přes Kurovodice k silnici, která nás dovede zpět do Březiny.

Fotogalerie

Český Ráj - Drábské Světničky, autor: IC Mnichovo Hradiště

Český Ráj - Drábské Světničky

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load