>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Skalnatým údolím na Kokořín a zpět

Kostel sv. Martina, autor: Archiv infocentra Mladá Boleslav

Máchův kraj

Mšeno – Bílka – Sedlec – U Grobiána – Sedlec – Mšeno

Start: Mšeno, náměstí Míru

Cíl: Mšeno

Délka trasy: 12,4 km

Charakter trasy: Středně obtížná trasa. Vede převážně po zpevněných lesních cestách, některé úseky vedou po silnici. Je třeba počítat s tím, že na lesních cestách je zejména po dešti bahno, a přizpůsobit tomu volbu obuvi.

Výchozím bodem pro náš výlet bude turistický rozcestník na náměstí Míru ve Mšeně, od kterého se vydáme po zelené směrem k Sedlci. Od rozcestníku přejdeme silnici k radnici, ve které sídlí městský úřad, informační centrum. Ve druhém patře lze navštívit muzeum, jehož značná část je věnována mšenským cechům. Další část expozice tvoří dobový měšťanský interiér z konce 19. století. Od radnice se vydáme ke kostelu sv. Martina do Masarykovy ulice. Pseudorománský kostel sv. Martina se nachází v nejvyšším bodě této ulice a má velmi zajímavou historii. Současný kostel je již čtvrtým v pořadí, který byl na tomto místě postaven či přestavěn. Kolem kostela podél zástavby pokračujeme ulicí Masarykova do ulice Mělnická, zde mineme zvonici Československé církve husitské, zbudovanou v letech 1922–1925. Podél zástavby pokračujeme k rohovému domu, u kterého přejdeme silnici na protější stranu k restauraci Obecník. Odtud projdeme úzkou uličkou po zelené mezi domy a pokračujeme do Bílek. Bílka nás vyvedou pozvolným stoupáním k silnici do Sedlce. Zde se vydáme vpravo. Ze Sedlce pokračujeme po silnici k Hradsku. Na křižovatce s lesní cestou, u dřevěného kříže, se dáme vpravo a cestou Na Panském po zelené dojdeme na Podhradskou cestu, ze které lze při pravé straně sledovat výhled na hrad Kokořín. Je třeba postupovat opatrně, protože skály jsou velmi příkré. Také se zde vyskytuje ojedinělá flóra. Po návratu zpět na turistickou cestu lze po mírném klesání opět spatřit hrad Kokořín, který stojí na skalním ostrohu. Byl vybudován na počátku 14. století Hynkem Berkou z Dubé jako jedno z opěrných a nedobytných center. Poté již prudce klesáme úzkou cestou mezi skalami, která nás vyvede mezi domy na Kokořín Dolinu, kde si můžeme udělat přestávku a občerstvit se. Rovněž si zde můžeme udělat malou zacházku a navštívit již výše zmiňovaný hrad. Komu však stačilo pokochat se krásným výhledem, pokračuje po červené značce doleva po silnici. Mezi rybníkem a parkovištěm odbočuje červená doprava na lesní cestu Kokořínským dolem. Odtud nás červená vyvede opět na silnici, po níž dojdeme k restauraci U Grobiána. Od restaurace pokračujeme po silnici po červené, směrem na Sedlec. Po chvíli červená odbočuje na lesní cestu, která nás dovede do Kočičiny. Kočičina je skalnaté údolí s krásnými zákoutími. Cesta vždy sloužila jako spojnice mezi Sedlcem a Kokořínským dolem. Chodívali tudy často i muzikanti, jednou se za silné bouřky vraceli, schovali se pod skalní převis, do kterého uhodil blesk, a skála muzikanty zavalila. Dodnes jsou na skále vytesány kříže a také se zde říká U Muzikantské skály. Cesta Kočičinou nás pak prudším stoupáním vyvede do Sedlce, kde se po červené vydáme zpět do Mšena. Úsek ze Sedlce do Mšena vede po stejné trase jako na začátku našeho putování po zelené, neboť se zde sbíhá několik turistických tras. 

Fotogalerie

Kostel sv. Martina, autor: Archiv infocentra Mladá Boleslav

Kostel sv. Martina

 
Muzeum, autor: Archiv infocentra Mladá Boleslav

Muzeum

 
Zvonice, autor: archiv města Mšena

Zvonice

 
Sedlec, autor: Martina Hanzlová

Sedlec

 
Hrad Kokořín, autor: Archiv infocentra Mladá Boleslav

Hrad Kokořín

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load