>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Podél Jizery do Dražic a Horek nad Jizerou

Stará Jizera

Polabí

Benátky nad Jizerou – Dražice – Stará Jizera – Horky nad Jizerou – Stará Jizera – Dražice – Benátky nad Jizerou

Start: Benátky nad Jizerou, zámek

Cíl: Benátky nad Jizerou, zámek

Délka trasy: 9,2 km

Charakter trasy: Trasa je nenáročná, vhodná pro rodiny s dětmi. Zčásti vede po polních cestách, proto je lepší absolvovat vycházku za suchého počasí.


Výchozím bodem výletu je původně renesanční zámek v Benátkách nad Jizerou. Na zámku pobývaly slavné osobnosti, jako např.: astronomové Tycho Brahe a Jan Kepler. V letech 1843–1847 zde působil jako učitel hudby Bedřich Smetana. V areálu zámku můžeme navštívit věž zámeckého kostela, lapidárium, regionální muzeum, soukromé muzeum hraček nebo zámecký park. Po prohlídce zámeckého komplexu pokračujeme na zrekonstruované Husovo náměstí. Na náměstí můžeme obdivovat zajímavou kašnu znázorňující kosmologii Tychona Brahe, rohový dům architekta Jiřího Krohy (funkcionalistická rohová budova), sochu sv. Jana Nepomuckého, uprostřed náměstí hranolovitou stavbu kaple svaté Rodiny. Z náměstí se vydáme po červené turistické značce, která nás bude provázet až do Horek nad Jizerou,  Vaněčkovou ulicí kolem staré vodárenské věže na křižovatku. Odbočíme vpravo, projdeme k tzv. Raabově vile, zatočíme doleva a Egerovou stezkou, z kopce dolů, se dostaneme k Loděnici u řeky Jizery, kde se v létě konají koncerty pod širým nebem. Podél řeky dojdeme až do Dražic. Přejdeme přes silnici a pokračujeme dál kolem řeky až k jezu, za kterým se nachází přírodní památka Stará Jizera. Vyskytují se zde mokřadní rostlinná společenstva (stulík žlutý, leknín bělostný). Celkově jde o vzácně zachovalou říční nivu se záplavovými loukami. Pokračujeme dál a dorazíme do Horek nad Jizerou. Dominantou Horek je vysoké návrší se zámkem a barokním kostelem sv. Mikuláše. Kostel byl vystavěn mladoboleslavským architektem italského původu M. Rossim na místě starého zbořeného kostela. Interiér kostela je vyzdoben prvky z dílny M. Brauna. Sousední zámek, původně renesanční, byl později zbarokizován. Zámek není běžně přístupný, dnes je v budově umístěno odborné učiliště s internátem. Při silnici pod zámkem stojí drobná barokní kaple Narození Páně z r. 1762. Po procházce Horkami nad Jizerou se vydáme zpět podél řeky do Dražic. Dojdeme až k mostu a dáme se serpentýnami nahoru do kopce. Zhruba v polovině kopce se nachází zřícenina hradu Dražice. Hrad ze 13. stol. se stal sídlem pánů z Dražic. Pokračujeme po silnici nahoru a po levé straně vidíme kostel sv. Martina, v němž jsou zachovány fresky ze 14. století, z doby Jana IV. z Dražic. Pokračujeme stále vlevo po silnici, mineme hřebčín, nové zástavby domů a ulicemi Dražická, Vaněčkova a přes Husovo náměstí se dostáváme zpět do areálu zámku v Benátkách.

Fotogalerie

Stará Jizera

Stará Jizera

 
Stará Jizera

Stará Jizera

 
Most Horky

Most Horky

 
Horky nad Jizerou

Horky nad Jizerou

 
Zámek

Zámek

 
Jez   Dražice

Jez Dražice

 
Luka

Luka

 
Přírodní památka

Přírodní památka

 
Louka

Louka

 
Stará Jizera

Stará Jizera

 
Stará Jizera

Stará Jizera

 
Stará Jizera

Stará Jizera

 
Tajemná chodba

Tajemná chodba

 
Stará Jizera

Stará Jizera

 
Stará Jizera

Stará Jizera

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load