>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Na královský hrad Bezděz Valdštejnskými lesy

Bezděz

Máchův kraj

Bělá pod Bezdězem – Valdštejnsko – železniční zastávka Bezděz – Bezděz, ves – Vrchbělá – Bělá pod Bezdězem

Start: Bělá p. Bezdězem, Česká brána

Cíl: Bělá p. Bezdězem

Délka trasy: 19.3 km

Charakter trasy: Mírně náročná trasa po zpevněných cestách.

Traduje se, že z Bělé vychází tajná chodba z domu na náměstí č.p. 27, která inspirovala Elišku Krásnohorskou k napsání libreta ke Smetanově opeře Tajemství. My na hrad Bezděz půjdeme jinou cestou, krásnými valdštejnskými lesy.

Od České brány jdeme po zelené směrem na Valdštejnsko (kratším směrem). Nejprve nás čeká poměrně dlouhá cesta mezi poli. Odměnou nám mohou být výhledy na vzdálené kopce, Bezděz, Ralsko, Baba i vzdálenější Ještěd. Na konci pole poměrně prudce sestoupíme do údolí, (tento úsek je nevhodný pro cyklisty, ti ho musí opatrně objet po vedlejší cestě). V údolí již obě cesty pokračují společně a po podejití tratě vstoupíme do rozsáhlých lesů bohatých na houby a borůvky. Po vyjití z údolí pokračujeme rovinatými lesy k Valdštejnsku. Zde byly zřízeny hrabětem Valdštejnem dnes již zchátralé barokní pavilony a besídka, ve které se sbíhá 8 lipových alejí. Určitě se vyplatí chvíli se zdržet. Dál se vydáme po modré značce k Bezdězu. U železniční stanice Bezděz je možnost občerstvení „Na Šantánu“ k nabrání sil na cestu do vesnice a případnému výstupu na hrad. Přetneme hlavní silnici a pokračujeme přímo asfaltkou, která stoupá odlesněným terénem směrem k obci Bezděz. Nabízí nám krásné pohledy na hrad, tvořící dominantu celé krajiny. Za stálého stoupání dojdeme k prvním domkům vsi. Vpravo míjíme hřbitov s kostelem sv. Jiljí. Ti, kteří se rozhodnou vystoupat na hrad, musí od parkoviště po značené turistické cestě. Čeká na ně nezapomenutelný výhled z Velké věže na okolní krajinu. Bezděz hluboce zapůsobil na romantického básníka Karla Hynka Máchu, který jej navštívil celkem šestkrát. Hrad lákal i další umělce, dnes láká návštěvníky hradu především umělecky cenná raně gotická kaple, podobná kapli na Zvíkově. Z hradu se stejnou cestou vrátíme do vsi a na poslední úsek cesty použijeme červenou značku, která nás povede okrajem bývalého vojenského prostoru Vrchbělá zpět do Bělé pod Bezdězem.

Fotogalerie

Bezděz

Bezděz

 
Bezděz

Bezděz

 
Bezděz

Bezděz

 
Granátník

Granátník

 
Valdštejnsko

Valdštejnsko

 
Vrchbělá

Vrchbělá

 
Vrchbělá

Vrchbělá

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load