>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Březinský okruh kolem Bělé

Březinská studánka

Máchův kraj

Bělá pod Bezdězem – Březinská studánka – U Maršů – Rousovská studánka – Bajtlova obora – Březinka – Bělá pod Bezdězem

Start: Bělá p. Bezdězem, Masarykovo náměstí

Cíl: Bělá p. Bezdězem

Délka trasy: 11,8 km

Charakter trasy: Příjemná, mírně náročná procházka po lesních zpevněných cestách, částečně po cestách asfaltových.

Příjemnou trasu, která vede převážně hlubokými bělskými lesy, začnete na náměstí v Bělé pod Bezdězem. Zelená turistická značka vás povede Českou branou po místní komunikaci, křižuje frekventovanou silnici I. třídy.

U Březinské studánky se napojíte na nově vyznačenou naučnou stezku Březinské studánky. Pozor, má vlastní značení, červené čtverečky! Půjdete přes tzv. Studenou kuchyni. Je to místní označení hranice mezi Valdštejnským polesím a bělskými městskými lesy. Prý zde při honech panstvo odpočívalo a občerstvovalo se dobrotami studené kuchyně. U rozcestí V lázku si dejte pozor na značení, neboť půjdete mírně vlevo po žluté značce, která vás dovede po 2 km na samotu U Maršů. Před válkou zde byl vyhlášený výletní hostinec. Údolím na západ procházela hranice Sudet, a tak bylo Valdštejnsko již součástí německé Třetí říše. Na sběr borůvek museli mít lidé propustky. Naučná stezka Březinské studánky vás dále povede měkkou luční cestou podél lesa až k ohnutému stromu, u něhož ostře odbočíte vpravo přes louku a vstoupíte do hlubokého lesa. Bedlivě sledujte červené značení naučné stezky, neb se dá snadno zabloudit. Rousovská studánka byla postavena v roce 1865, jak o tom svědčí letopočet vytesaný do svorníku kamenné klenby. Lidé z okolních vsí k ní jezdili pro vodu. Od studánky vystoupáte kolmo do kopce, obejdete oboru pana Bajtla a dojdete na náves v Březince. Vstoupili jste do vesnické památkové zóny s přízemními a patrovými roubenými statky, z nichž jsou nejhodnotnější č.p. 19, 27, 35 a 40. Tyto statky byly postaveny od konce 18. stol. do roku 1820. Některé byly vybaveny prostými kamennými branami – nejcennější z bran je možné nalézt u č.p. 9. Uprostřed návsi stojí pod vzrostlými stromy kaplička z r. 1776, která byla po úpravě v r. 1929 spojena s hasičskou zbrojnicí. Zpáteční cestu vám bude ukazovat žlutá turistická značka. Půjdete kolem Březinské vodárny, která byla postavena v r. 1912 při zřízení vodovodu. Po 2 km sledujíce stále žlutou značku dojdete opět k Březinské studánce a po zelené značce se vrátíte stejnou cestou do Bělé.

Fotogalerie

Březinská studánka

Březinská studánka

 
Rousovská studánka

Rousovská studánka

 
Bajtlova obora

Bajtlova obora

 
Březinka

Březinka

 
Březinka

Březinka

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load