>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Přechod Zlaté stezky Českého ráje - 5. den

Riegrova stezka

Český ráj

Úsek Malá Skála – Besedické skály – Kozákov (10 km)

Průběh trasy:
MALÁ SKÁLA Pánovo pole - Besedice – Koberovy – Hamštejnský hřeben – Vzdychánek – KOZÁKOV

Náročnost trasy: Z Malé Skály strmý výstup, ve skalách schody, užší či nízké průchody.

Průběh alternativní trasy:
MALÁ SKÁLA Besedice – Vrát - Železný Brod – Podspálov Semily – Krkavčí skála - Záhoří KOZÁKOV (23 km)

Náročnost trasy: Z Malé Skály strmý výstup, ve skalách schody, užší či nízké průchody. Železný Brod – Podspálov silnice s menším provozem aut, ale s vysokou frekvencí cyklistů a bruslařů. Riegrova stezka s balvanitým povrchem – za mokra kluzké.

Popis trasy:

Z Malé Skály vystoupáme na rozcestí Pánovo pole. Zlatá stezka (červená značka) pokračuje přímo. My ale odbočíme vpravo na žlutou značku do skalního města Chléviště. Skalní bludiště a vyhlídky na Maloskalsko totiž určitě stojí za krátkou zacházku.  Po necelém kilometru se na červenou vrátíme, abychom z ní po pár stech metrech opět odbočili vpravo (žlutá a modrá značka) a absolvovali ještě průchod kolem modlitebny a bludištěm Besedických skal do Besedic. 

Odtud budeme pokračovat přes Koberovy a Hamštejn přímo na vrchol nejvyšší hory Českého ráje – Kozákov (turistická chata, rozhledna). Nebo můžeme z Besedic sejít po zelené značce do Železného Brodu.

Železný Brod díky své stále žijící sklářské tradici nese přívlastek „Skleněné městečko“. Můžete zde navštívit řadu sklářských dílen a obchůdky, kde si lze vyzkoušet výrobu šperků z vinutých perel, prohlédnout si sklářské expozice v muzeu nebo sbírku skleněných betlémů v místním Minimuzeu. Za procházku určitě stojí i naučná stezka památkovou rezervací Trávníky.

Ze Železného Brodu pokračujeme po pravém břehu řeky Jizery po silnici na Podspálov (neznačený úsek). Poblíž soutoku Jizery a Kamenice stojí vodní elektrárna z roku 1926. Odtud pokračujeme po Riegrově stezce kaňonem Jizery do Semil – Bítouchova. Riegrova stezka prochází kolem několika vyhlídek, je vybavena informačními panely a největší zajímavostí stezky je 77 metrů dlouhá visutá galerie vybudovaná nad hladinou řeky. Proti jejímu konci na druhém břehu se nachází první česká via ferrata (zajištěná cesta po skále).

Riegrova stezka nebyla součástí Zlaté stezky, přesto však byla v rámci vícedenních putování do výletů zařazována.  

V Semilech – Řekách se napojíme na modrou značku a dále na žlutou, která nás dovede na Krkavčí skálu (vyhlídka do kaňonu Jizery). Zelená značka nás pak provází až na Kozákov, kde se opět napojíme na Zlatou stezku. Pokud si chceme vybrat z širší nabídky služeb, doporučujeme přenocovat v Semilech. Zde je možnost navštívit muzeum, Jílovecké roubenky, využít půjčovny elektrokol ad.

Fotogalerie

Riegrova stezka

Riegrova stezka

 
Mapa - 5. den, autor: ing. Jan Mertlík

Mapa - 5. den

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (318)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load